Βόλεϊ

Με άνεση την Κηφισιά και τρίτος ο Παναθηναϊκός

Χωρίς καμιά δυσκολία, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τη Κηφισιά στην Κυψέλη για την 11η αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 3-0 σετ την προτελευταία Κηφισιά στην Κυψέλη για την 11η αγωνιστική της Volley league και ανέβηκε στην τρίτη θέση, ένα βαθμό μπροστά από τον Παμβοχαϊκό, που είχε ρεπό.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τους «πράσινους» που έχουν τρεις ήττες. Αντίθετα, η Κηφισιά είναι στην ένατη θέση με πέντε βαθμούς με επτά ήττες και δύο νίκες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ, όταν και προηγήθηκε με 4-0 και 7-2. Οι «πράσινοι» έφτασαν στον 18-11 στην τελική ευθεία του σετ, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό, και στο 25-18.

Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-18

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-18 σε 77΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/17 επ.), Ανδρεόπουλος 7 (7/14 επ., 59% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Φύτρος, Πεντίδης, Γαλιώτος

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 13 (13/28 επ., 43% υπ. - 22% άριστες), Ρεκ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Λάανε 12 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Ρενάτο / Κάπελλας (λ, 45% υπ. - 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Μελλές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε πως: «Το σκορ δεν δείχνει το βαθμό δυσκολίας του αγώνα. Κυρίαρχο στοιχείο ήταν το αποτελεσματικό σερβίς μας, αλλά και η σοβαρότητα όλων των παιδιών. Ακόμα και στο φινάλε του δεύτερου σετ, που δεν τελειώσαμε τρεις επιθέσεις και μας ισοφάρισε η Κηφισιά, κάναμε στο τέλος αυτό που έπρεπε.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όχι μόνο για την τρίτη θέση που βρισκόμαστε στο τέλος του πρώτου γύρου, όσο για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα στον αγωνιστικό τομέα. Μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου θα υπάρχει ρεπό και εγώ από σήμερα αφιερώνομαι και στην Εθνική ομάδα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Εύχομαι υγεία σε όλους και όλοι στο βόλεϊ να είμαστε ενωμένοι κάτω από την σκέπη και τους στόχους της Εθνικής ανδρών».

Ο Γιώργος Κάπελας είπε πως: «Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα, γιατί αδικεί την προσπάθεια μας. Στα δύο πρώτα σετ, ήμασταν στον αγώνα, αλλά δύο κακές στιγμές στην υποδοχή και ορισμένες κρίσιμες κόντρες στην επίθεση που δεν τελειώσαμε έκριναν το αποτέλεσμα.

Εάν ολοκληρώναμε την "ανατροπή" στο δεύτερο σετ, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ο Παναθηναϊκός είναι αλήθεια ότι έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την συγκομιδή του πρώτου γύρου και θα συνεχίσουμε τη δουλειά μας για να πετύχουμε τον μεγάλο στόχο της παραμονής».