Βόλεϊ

«Κόλλησε» ξανά ο Ολυμπιακός

Δεν «έσπασε» την αρνητική παράδοση κόντρα στην Φριντρισχάφεν ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε 3-0 σετ στην τρίτη αγωνιστική του Δ’ ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και έπεσε στην τρίτη θέση.

Δεύτερη σερί ήττα και πέμπτη σε ισάριθμα ματς στην έδρα της Φριντρισχάφεν μέτρησε ο Ολυμπιακός, που παραδόθηκε με 3-0 σετ στην Τρίτη αγωνιστικού του Δ’ ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με την πίεση από το σερβίς των Γερμανών να αποδίδει και γνώρισαν την δεύτερη ήττα στη διοργάνωση, μετά απ’ αυτή με την Ζενίτ Καζάν.

Έτσι, έπεσαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με την Φρίντρισχάφεν να περνάει στη δεύτερη με έναν βαθμό παραπάνω, ενώ η Ζενίτ «καθάρισε» την Ποσογίλνιτσα που έμεινε στην τελευταία θέση.

Ο Ολυμπιακός πλέον θέλει τη νίκη στο επόμενο ματς με την Φριντρισχάφεν στις 18/12 στο κλειστό του Ρέντη, προκειμένου να παραμείνει δυναμικά σε τροχιά πρόκρισης.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 25-18)

ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Τίσερ 1 (1 άσσος), Φαν Γκάρντερεν 10 (2 άσσους, 44% υποδοχή, 67% επίθεση, 2 μπλοκ), Γκέιλερ 14 (5 άσσους, 75% υποδοχή με 56% άριστες, 47% επίθεση), Γκούνθορ 9 (1 ασσος, 70% επίθεση, 1 μπλοκ), Βόγγελ 7 (3 μπλοκ), Γκοντάριου 13 (63% επίθεση, 1 μπλοκ) / Γκρεμπενίκοφ (λ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Τζελάτι 8 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 8 (67% επίθεση, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 7 (44% υποδοχή, 54% επίθεση), Κοκκινάκης 7 (50% υποδοχή με 44% άριστες, 54% επίθεση), Τακουρίδης 4 (2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 3, Πελεκούδας 2 / Στεφάνου (λ. - 58% υποδοχή με 25% άριστες), Προύσαλης, Μαρούλης, Σμαραγδής, Βολουδάκης (λ).