Βόλεϊ

«Καθάρισε» την Κομοτηνή ο Ολυμπιακός

Το «2Χ2» έκαναν οι ερυθρόλευκοι, που επικράτησαν 3-1 σετ της Κομοτηνής στο κλειστό του Ρέντη, στην τρίτη αγωνιστική της Volleyealgue.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-1 σετ της Κομοτηνής στην τρίτη αγωνιστική της Volleyleague (έχει αναβληθεί η πρεμιέρα).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν όπλο το μπλοκ και με κορυφαίο τον Σμιτ έφτασαν σε μια άνετη νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τους πιέσουν μόνο σε ένα σετ.

Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός πήρε άνετα το προβάδισμα με 2-0, με την Κομοτηνή να κάνει μεγάλη ανατροπή στο τρίτο.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν προβάδισμα τεσσάρων και πέντε πόντων μέχρι τα μέσα του σετ, όμως μετά το 15-10 οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 8-3 και πρωταγωνιστή τον Δαλακούρα ισοφάρισαν σε 18-18 και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 21-20. Η μάχη ήταν μεγάλη, με τον Σμιτ να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 22-21, όμως με ένα επιμέρους 4-1 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα σετ (2-1 σετ).

Μετά την απώλεια του σετ ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και με χαρακτηριστική ευκολία πήρε με 25-13 το τέταρτο σετ και το ματς.