Βόλεϊ

«Καθάρισε» και την Κροατία η Εθνική βόλεϊ γυναικών

«Δύο στα δύο» για την Εθνική βόλεϊ γυναικών, η οποία νίκησε 3-0 σετ την «οικοδέσποινα» Κροατία στον προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και έκανε ένα βήμα για τη δεύτερη θέση.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε 3-0 σετ την «οικοδέσποινα» Κροατία στη δεύτερη αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και έκανε το «2 στα 2» στο γκρουπ, κάνοντας βήμα τουλάχιστον για τη δεύτερη θέση του γκρουπ, ενόψει των τριών επόμενων αγωνιστικών, αφού βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τη Ρωσία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ, όμως στο τρίτο εκμεταλλεύτηκε την κούραση και την απογοήτευση των γηπεδούχων και «καθάρισε» την αναμέτρηση.

Με τρία ελληνικά λάθη στην επίθεση η Εθνική πήγε με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ. Με τη Βασιλαντωνάκη να συνεχίζει να «πυροβολεί» την άμυνα της Κροατίας και την ελληνική υποδοχή βελτιωμένη, η Ελλάδα έφτασε στο 16-13 και με αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία, η Μερτέκη έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 18-25

Κροατία (Ακσεντίγιεβιτς): Γκρίμπατς 4 (3/6 επ., 1 άσο), Μπούτιγκαν, Στρούνιακ 4 (3/6 επ., 1 άσο), Φάμπρις 13 (11/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κλάριτς 10 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Μλίναρ 6 (51/2 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. – 23% άριστες), Μποζίτσεβιτς –λ (45% υπ. – 27% άριστες) / Σάιν –λ (75% υπ. – 50% άριστες), Πρόκοπιτς 4 (4/7 επ.), Μπαρούν Τσούτσνιαρ 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Τσούρακ

Ελλάδα (Ρούσης): Λαμπρούση 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (9/15 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 18% άριστες), Βασιλαντωνάκη 17 (13/30 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Χαντάβα 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 39% άριστες), Γιώτα 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 50% άριστες) / Νομικού 1 (1/1 επ.), Καλανταρίδου 1

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Ρούσης, τόνισε πως: «Σήμερα, κάναμε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και την "οικοδέσποινα" του ομίλου. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έχουμε εξέλιξη σαν ομάδα. Είναι καλό ότι νικάμε, αλλά το τουρνουά έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Πρέπει να παραμείνουμε πιστοί στο στόχο μας που είναι να γίνουμε ομάδα και να μπορούμε να κοιτάξουμε τις υπόλοιπες στα μάτια. Το τουρνουά έχει πολύ δρόμο ακόμα. Σήμερα, είδαμε μια κουρασμένη Ουγγαρία να χάνει απο την Αυστρία. Αύριο θα έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα του ομίλου».

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Αυστρία υποχρέωσε την Ουγγαρία στη δεύτερη ήττα της στο τάι μπρέικ 3-2 σετ, ενώ η Ρωσία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Γεωργία με 3-0 σετ.