Βόλεϊ

«Καθάρισαν» Πανναξιακός, Αίας

Με τις νίκες των Πανναξιακού και Αίαντα Ευόσμου, ολοκληρώθηκαν τα σαββατιάτικα ματς της όγδοης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι Ναξιώτισσες νίκησαν με 3-1 σετ τον Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό στις Κυκλάδες και επέστρεψαν στις νίκες, κόντρα σε ένα μαχητικό αντίπαλο.

Η ομάδα της Λάρισας εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Πανναξιακού και, με τα σερβίς της Τσοπούλου, ξέφυγε με 13-21 και πήρε εύκολα το πρώτο σετ, όμως αυτό «ξύπνησε» τις γηπεδούχους που στα δύο επόμενα σετ έκαναν το ματς ντέρμπι.

Ζόραν Κόβαζιτς: «Το παιχνίδι αυτό ήταν μια μεγάλη τραγωδία για την ομάδα μου. Το ίδιο σκηνικό με τον αγώνα εναντίον του Άρη στη Θεσσαλονίκη. Κάναμε και πάλι εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ρυθμό και να μην μπορούμε να επιβάλλουμε το δικό μας παιχνίδι. Ξέρω ποια είναι τα προβλήματα και δουλεύουμε πάνω σ' αυτά.

Και βασικά μιλάμε για δύο θέματα. Το ένα έχει να κάνει με την αντίδραση των κοριτσιών, που δεν είναι αυτή που πρέπει. Έχουν κίνητρο, μάχονται, είμαι ευχαριστημένος, αλλά δεν έχουν πάντα σωστή αντίδραση και εκτέλεση. Και το δεύτερο είναι το σερβίς. Δεν ακολουθούν τις εντολές και μου δίνουν την αίσθηση ότι παίζουν για τον εαυτό τους. Πρέπει να παίξουμε περισσότερο ως ομάδα».

Λάμπρος Πράππας: «Η Νάξος άξιζε τη νίκη και της αξίζουν συγχαρητήρια. Μας βγήκαν όλα στο πρώτο σετ, αλλά στα δύο επόμενα είμαστε τραγικοί, κυρίως στην υποδοχή μας.

Στο τέταρτο, φτάσαμε κοντά στην πηγή, όπως έχουμε φτάσει και σε άλλα παιχνίδια, αλλά δεν τα καταφέραμε. Δίκαια νίκησε ο Πανναξιακός, είμαστε πεπεισμένοι ότι θα βρούμε το δρόμο μας και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 17-25, 25-08, 25-10, 25-23

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Μιλοβάνοβιτς, Διώτη, Καρπουζά, Τοτσίδου, Μεταξά, Περίν, Κελεσίδου -λ / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου

Φιλαθλητικός (Πράππας): Ντόνα, Τσοπούλου, Τουσιούδη, Τζούριτς, Δίρβα, Γεροβασιλείου, Αναγνωστοπούλου -λ / Χατζηελευθερίου-λ, Νικολοπούλου

Οι Θεσσαλονικιές επικράτησαν με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου στη συμπρωτεύουσα και πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Στα δύο πρώτα σετ, ο Αίας διέλυσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο Βέσκο Ιβάνοβιτς έριξε στο τάραφλεξ Σιρίνινα, Νικολογιάννη και το Μαρκόπουλο επέστρεψε στο παιχνίδι, φτάνοντας να προηγηθεί με 21-22, όμως εκεί ο Αίας «έτρεξε» ένα σερί 4-0.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Ήταν ένα ματς που ξέραμε ότι έπρεπε να πάρουμε τη νίκη και τα καταφέραμε, ενώ είμαι περισσότερο ικανοποιημένος, γιατί κάθε εβδομάδα παίζουμε και καλύτερα κι αυτό με κάνει να πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα είμαστε από τις πιο σκληρές ομάδες του πρωταθλήματος».

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Στα δύο πρώτα σετ δεν ήμασταν στο γήπεδο και, ειδικά, στην υποδοχή. Στο τρίτο σετ, ήταν το μόνο που έγινε παιχνίδι, με τα νεαρά κορίτσια που έπαιξαν και μπορέσαμε να προηγηθούμε με 21-22, αλλά εκεί, στα κρίσιμα σημεία, ήρθαν τα εύκολα λάθη που έδωσαν στον Αίαντα την νίκη».

Τα σετ: 25-12, 25-16, 25-22

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χρηστινίδου 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 20% υπ. - 20% άριστες), Φαμπιάν 11 (7/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Ανδρονικίδου 14 (11/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στεφανίδου 9 (5/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (70% υπ. - 70% άριστες) / Τοσουνίδου, Καλαγασίδη 1 (1 άσο)

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 11 (7/22 επ., 4 άσοι, 53% υπ. – 41% άριστες), Πατεράκη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Βάσκεζ 1 (1/1 επ.), Λιάγκη (0/8 επ.), Βαρουδάκη 3 (3/13 επ., 27% υπ. – 18% άριστες), Κοκκίου -λ (55% υπ. – 40% άριστες) / Καρακάση 2 (2 άσοι), Τσιάκουλα 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 7 (7/16 επ., 62% υπ. - 38% άριστες), Σιρίνινα 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ)