Βόλεϊ

Πέρασε άνετα από τη Βέροια και συνεχίζει ακάθεκτος ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο ΠΑΟΚ έφυγε με άνετο διπλό (3-0) από την έδρα του Φίλιππου Βέροιας, ολοκληρώνοντας με δέκα σερί νίκες την κανονική διάρκεια της Volley League.

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε έφυγε με το διπλό από την έδρα του Φίλιππου Βέροιας, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-16, 25-19, 25-15).

Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της φετινής Volley League, αφού πέτυχε τη δέκατη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του, ως μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη επέβαλλαν από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και πήραν εξ αρχής το προβάδισμα, 9-5 στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 16-14, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την ψυχραιμία του και έκανε το 1-0, με 25-16.

Κυρίαρχοι και στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με 14-10 και τελικά το πήραν με 25-19. Τυπική διαδικασία το τρίτο σετ, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με double score (18-9) και τελικά να διαμορφώνουν το 25-15.

Τα σετ: 16-25, 19-25, 15-25

Φίλιππος Βέροιας (Τάκης Χριστοφορίδης): Στεφανίδης 12π., (11/24επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 48%αρ.), Γιάγκος, Σίρι 7 (6/26επ., 1 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 2 (2/14επ.), Ντουντούδης 1 (1/2επ.), Σιούτης 1 (1 άσσος) / Μιχελάκης (λ. - 77%υπ., 54%αρ.), Μποζόργκι 1 (1/3επ.), Κουπατσιάρης 2 (1 άσσος, 1/2επ.).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Τερζής 7π. (4/4επ., 3 άσσοι), Σωτηρίου 4 (4/8επ.), Γάτσης 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 7 (4/8επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ούντρις 5 (4/4επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 65%υπ., 45%αρ.), Μπέρνς 4 (4/9επ.), Μπούτος 10 (6/18επ., 4 μπλοκ).

Τη δεύτερη νίκη του στις έξι πιο πρόσφατες αγωνιστικές πανηγύρισε ο Μίλωνας, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 19-25, 25-20, 23-25) εκτός έδρας του ΟΦΗ, αφήνοντας τους Κρητικούς στην προτελευταία θέση.

Με το διπλό έφυγε και και ο Φοίνικας Σύρου από την έδρα της Κηφισιάς, της οποίας επικράτησε με 3-1 σετ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο με 25-21, πριν ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι, νικώντας με 25-18 στο δεύτερο. Ο Φοίνικας έκανε το 25-21 στο τρίτο, ενώ πήρε και το τέταρτο, με 25-19.
Φίλιππος Βέροιας-ΠΑΟΚ 0-3