Βόλεϊ

Έκανε ό, τι μπορούσε ο Ολυμπιακός…

Πάλεψε κόντρα στο «θηρίο» ο Ολυμπιακός, όμως δεν άντεξε και έχασε 0-3 σετ στου Ρέντη από τη Γαλατάσαραϊ, στο πλαίσιο των «16» του CEV Cup βόλεϊ των γυναικών, μένοντας εκτός συνέχειας.

Η Γαλατάσαραϊ νίκησε 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του CEV Cup βόλεϊ των γυναικών και, σε συνδυασμό με τη νίκη της 3-1 σετ στην πρώτη αναμέτρηση στην Κωνσταντινούπολη την περασμένη Πέμπτη, πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι αθλήτριες του Γιάννη Νικολάκη πάλεψαν και στα τρία σετ κόντρα σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της «γηραιάς ηπείρου» και έπεσαν με το «κεφάλι ψηλά», θέλοντας μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να πάνε την αναμέτρηση στο «χρυσό» σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 15-13, αλλά το σκορ έγινε 15-18 με τα σερβίς της Αλίκαγια και την αναποτελεσματική επίθεση του Ολυμπιακού και το πρώτο σετ πήγε στις Τουρκάλες.

Στο δεύτερο σετ, το 16-14 υπέρ του Ολυμπιακού έγινε 18-23 και, παρόλο που έφτασε στον πόντο, η Μποσέτι τελείωσε την επίθεση και την υπόθεση πρόκριση για τη Γαλατά. Στο 22-22 του τρίτου σετ, οι Τουρκάλες με ένα σερί τελείωσαν τον αγώνα.

Γιάννης Νικολάκης: «Αν κάνουμε απολογισμό των δύο παιχνιδιών, ο Ολυμπιακός κοίταξε κατάματα τη Γαλατασάραϊ. Παλέψαμε όλα τα σετ και τα χάσαμε στο τέλος και εδώ και στην Τουρκία. Όταν χάνεις σχεδόν όλα τα σετ στο 22 και το 23, είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Ήμασταν από την αρχή λίγο άτυχοι στην κλήρωση, θα μπορούσαμε να είχαμε κληρωθεί με άλλη ομάδα.

Θα μπορούσαμε να παίρναμε μία ιστορική πρόκριση στους «8» του CEV Cup με άλλη αντίπαλο. Η ομάδα πάλεψε και είμαι ευχαριστημένος. Θα μας κάνει καλό για τη συνέχεια. Φεύγουμε λίγο απογοητευμένοι, γιατί θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Η Γαλατά παίζει τέτοια παιχνίδια δύο φορές την εβδομάδα. Τα πήγαμε καλά στο σέρβις, το μπλοκ και την άμυνα, αλλά δεν ήμασταν τόσο καλοί επιθετικά. Διεκδικήσαμε τη νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια».

Μπαρμπολίνι: «Ξέραμε ότι δεν θα ήταν εύκολο το ματς κι είμαι χαρούμενος τόσο γιατί νικήσαμε, όσο και γιατί παίξαμε καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Πρέπει, όμως, να συγχαρώ και τον Ολυμπιακό για την εξαιρετική προσπάθεια που έκανε και στα δύο παιχνίδια. Είναι μια ομάδα με πολύ καλό προπονητή, εξαιρετική οργάνωση.

Για μένα, δεν ήταν έκπληξη το πως έπαιξε ο Ολυμπιακός. Εμείς, όμως, ανάμεσα στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό, παίξαμε με την Βάκιφμπανκ και την Εξατσίμπασι, δύο από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Κι αυτά τα παιχνίδια ήταν η καλύτερη προετοιμασία μας για τον Ολυμπιακό».

Τα σετ: 22-25, 23-25, 22-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 7 (2/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 6 (6/32 επ., 54% υπ. – 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/21 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 45% άριστες), Χριστοδούλου 6 (4/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 4 (4/23 επ.), Κονόμι –λ (57% υπ. – 57% άριστες) / Κωνσταντινίδου 2 (1/3 επ., 1 επ.), Βλαχάκη 3 (3/4 επ.), Κοκκινάκη, Τέζα

Γαλατάσαραϊ (Μπαρμπολίνι): Μέινερς 8 (6/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 47% άριστες), Κάλατς 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Μποσέτι 17 (15/33 επ.,1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Αλίκαγια 2 (2 άσοι), Τσεντόνι 15 (12/36 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιουρταγκιουλέν 6 (0/6 επ., 5 μπλοκ), Γκιουνεϊλιγκί –λ (55% υπ. - 27% άριστες) / Αϊντινλάρ