Πορτογαλία

Νίκησε και έμεινε στο κόλπο του τίτλου η Πόρτο

Η Πόρτο νίκησε 1-0 την Γκιμαράες στο «Ντραγκάο» και μείωσε στο -4 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της Primeira Liga.

Στο κόλπο του τίτλου παραμένει η Πόρτο στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, έπειτα από τη νίκη της με σκορ 1-0 επί της Γκιμαράες στο «Ντραγκάο» για την 28η αγωνιστική της Primeira Liga. Οι «δράκοι» μείωσαν στους 4 βαθμούς την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας, με 6 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος. Παράλληλα, πέτυχαν την 7η συνεχόμενη νίκη τους.

Η επικράτηση για τους γηπεδούχους ήρθε πιο άνετα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, καθώς δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους αντιπάλους τους σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πόρτο είχε την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 80%, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει γκολ. Ο Ταρέμι έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει, σε τετ α τετ στο 21ο λεπτό.

Τη λύση έδωσε στους «δράκους» πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος (49') ο Μαρεγκά, που πέτυχε το 7ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα για το 1-0.

Μέχρι τις καθυστερήσεις το ματς κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, για να φτάσουν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κοντά στο δεύτερο γκολ με το δοκάρι του Φρανσίσκο Κονσεϊσάο, γιου του Σέρτζιο. Τελικά, το παιχνίδι έληξε με σκορ 1-0.