Γερμανία

Έκανε τη διαφορά για τη Χάιντενχαϊμ η… περσινή εμπειρία

Κόντρα στη ροή του αγώνα με τη Ζανκτ Πάουλι, η Χάιντενχαϊμ έδειξε πως πέρυσι έμαθε στην πρώτη της σεζόν στην Bundesliga και φέτος εκμεταλλεύτηκε τις λεπτομέρειες για το 2-0 και τη νίκη στην πρεμιέρα.

Η επιστροφή της Ζανκτ Πάουλι στην κορυφαία κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος έπειτα από 14 χρόνια και η εορταστική ατμόσφαιρα στο Millerntor Stadium, «χάλασαν» από το 2-0 της Χάιντεχαϊμ στην πρώτη αγωνιστική της νέας σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις εμπειρίες και τα μαθήματα που πήραν από την περασμένη αγωνιστική περίοδο, όταν και βρέθηκαν στην Bundesliga για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Κάπως έτσι, απόλυτα κόντρα στη ροή του ματς κι ενώ η Ζανκτ Πάουλι έχανε τις ευκαιρίες για γκολ, η Χάιντενχαϊμ έχοντας γνώση, είδε τις λεπτομέρειες να κάνουν τη διαφορά υπέρ της.

Με τα τέρματα των Βάνερ (66’) και Σέπνερ (82’) το σύνολο του Σμιντ έκανε θετικό ξεκίνημα στην ποδοσφαιρική χρονιά.