Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Προελαύνει με τρομερό Ματσιούλις η Λιθουανία

Το 2/2 στον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ έκανε η Λιθουανία νικώντας 89-80 τη Νιγηρία με κορυφαίο τον Γιόνας Ματσιούλις. Εξαιρετικός και ο Μάντας Καλνιέτις.

Για ένα ημίχρονο τα βρήκε σκούρα, όμως η Λιθουανία μεταμορφώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και επικρατώντας 89-80 της Νιγηρίας έκανε το 2/2 στον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ.

Ένα σερί 12-0 στην τρίτη περίοδο άλλαξε τη μοίρα του αγώνα για την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας, που «έχτισε» διψήφια διαφορά (65-54) και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κορυφαίος για τη «Λιέτουβα» ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις με 21 πόντους και ηγετική παρουσία στο διάστημα που η ομάδα του ξέφυγε στο σκορ. Από κοντά και ο Μάντας Καλνιέτις με 21 πόντους και 12 ασίστ. Ο Ίκε Ντιόγκου με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ δεν αρκούσε για να αποτρέψει τη δεύτερη σερί ήττα για τους πρωταθλητές Αφρικής.

Δεκάλεπτα: 13-16, 36-41, 65-54, 89-80.

Λιθουανία: Καλνιέτις 21 (12 ασίστ), Ματσιούλις 21, Σεϊμπούτις 12, Σαμπόνις 8 (7 ριμπ.), Καβαλιάουσκας 2, Γιανκούνας 7, Βαλαντσιούνας 10 (5 ριμπ.), Κουζμίνσκας 8, Γκριγκόνις, Καρινιάουσκας.

Νιγηρία: Ούζο 8, Ούμε 17, Ντιόγκου 19, Ερέ 2, Ακονιόν 7, Ογκούτσι 5, Ογκίντε 5, Αμίνου 12, Ιμπέκουε 5.