Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Ο Μαρκίνιος… χόρεψε σάμπα την Ισπανία

Χάρη σε καλάθι του Μαρκίνος στα 5’’, η Βραζιλία νίκησε την Ισπανία 66-65 για το Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ του Ρίο και έκανε το «2 στα 2» στο δεύτερο όμιλο.

Η Βραζιλία νίκησε 66-65 την Ισπανία με καλάθι του Μαρκίνιος στα 5’’, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και έκανε το «2 στα 2», αφήνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης με «0 στα 2» και σε δύσκολη θέση.

Οι Βραζιλιάνοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο +5. Οι «ρόχας» αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν με +3 στη λήξη του.

Στην επανάληψη, η «σελεσάο» έφτασε στο +8 με επιμέρους σκορ 19-15, όμως οι Ισπανοί ισοφάρισαν και στα 5’’ ο Μαρκίνιος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 13-18, 31-34, 45-53, 65-66

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 13 (10ρ), Φερνάντεθ 8 (1), Ροντρίγκεθ 10 (2), Ναβάρο 5, Καλντερόν, Ρέγες 5, Κλαβέρ 4, Αμπρίνες, Γιουλ 11 (2), Μίροτιτς 6 (8ρ), Ρούμπιο 3

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 3 (1), Φελίτσιο 7, Μπενίτε 4 (1), Χουέρτας 11 (1τρ, 7α), Γκαρσία 9, Τζιοβανόνι 3 (1), Νενέ 6, Μαρκίνιος 10, Μπαρμπόσα 4, Λίμα 9 (10ρ), Χετσχάιμερ