Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στο Τόκιο ο Γκιώνης

Ο Παναγιώτης Γκιώνης προκρίθηκε στον τελικό του ταμπλό 3 στο Προολυμπιακό τουρνουά και με νίκη εξασφαλίζει την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες για 5η συνεχόμενη φορά.

Μια νίκη μακριά από την πέμπτη σερί παρουσία του σε Ολυμπιακούς Αγώνες βρίσκεται ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ-πονγκ προκρίθηκε στον τελικό του ταμπλό 3 στο Παγκόσμιο Προολυμπιακό τουρνουά της Ντόχα και αν κερδίσει αύριο το πρωί (16/3, 10:40) τον πολιτογραφημένο Σλοβάκο Βανγγκ Γιανγκ κλειδώνει το εισιτήριο.

Στον ημιτελικό επικράτησε του Ρώσου Κιρίλ Σκάτσκοφ έπειτα από μία συγκλονιστική αναμέτρηση που διήρκεσε 65 λεπτά, με σετ 4-3 (5 -11, 11-6, 11-9, 18-20, 11-7, 5-11, 11-8).

Ακόμη κι αν δεν κερδίσει στον αυριανό τελικό του ταμπλό 3, ο Γκιώνης θα έχει και δεύτερη ευκαιρία πρόκρισης, αφού θα μπορέσει να διεκδικήσει το τελευταίο εισιτήριο από το ταμπλό 2 της διοργάνωσης.