Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Πάτησε» τη Βραζιλία στην πρεμιέρα η Γαλλία!

Με το πόδι στο… γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η Γαλλία νίκησε 78-66 τη Βραζιλία, στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Με το… δεξί στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Γαλλία!

Η Βραζιλία έβαλε δύσκολα για 11 λεπτά στους «τρικολόρ», οι οποίοι πάτησαν το… γκάζι και έφτασαν στη νίκη με το άνετο 78-66, για τον Β’ όμιλο.

Η «σελεσάο» είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στην αρχή του δεύτερου έφτασε ακόμη και στο +12 (15-27). Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ απάντησαν με επιμέρους σκορ 24-13 στη δεύτερη περίοδο για την ανατροπή, διατηρώντας το προβάδισμα σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίος της Γαλλίας ήταν ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή παρουσία και από τον Νικολά Μπατούμ με επίσης 19π.

Από τους Βραζιλιάνους, ξεχώρισαν οι Κριστιάνο Φελίσιο και Λέο Μέιντλ με 14 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-36, 57-45, 78-66