Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Έσπασε» το σερί της Γαλλίας η Δανία

Μετά από δύο συνεχόμενα χρυσά, ήρθε η ώρα για τη Γαλλία να χάσει από τη Δανία στον τελικό του ανδρικού Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ του Ρίο.

Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 28-26 των «τρικολόρ» στον τελικό της διοργάνωσης της βραζιλιάνικης πόλης και έφτασαν για πρώτη φόρα στην κορυφή της γιορτής του αθλητισμού στην έβδομη συμμετοχή τους, κατακτώντας παράλληλα το πρώτο τους μετάλλιο στη διοργάνωση.

Αντίθετα, οι Γάλλοι έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση ενός μεταλλίου μετά τα χρυσά σε Λονδίνο και Πεκίνο, έχοντας το χάλκινο στη Βαρκελώνη το 1992 στην πρώτη τους συμμετοχή.

Οι αθλητές του Γκούντμουντουρ Γκούντμουντσον έχαναν στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, όμως κατάφεραν να προηγηθούν με 16-14 στο τέλος του και στο δεύτερο μέρος πήγαν στο +5 και διατηρούσαν ένα +2 με +3 σταθερά μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χάνσεν με 8 γκολ, ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισε ο «μεγάλος» Νικολά Καραμπατίτς με 5 γκολ.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανία, που νίκησε την Πολωνία στο "μικρό" τελικό με 31-25 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το χρυσό στην Αθήνα.