Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Έσπασε» την κυριαρχία του Κενμπόι ο Κιπρούτο

Έφτασε η ώρα να χάσει για πρώτη φορά σε μεγάλη διοργάνωση από το 2009 ο Εζεκίελ Κενμπόι στα 3.000 μέτρα στιπλ και αυτό έγινε από το συμπατριώτη του Κονσέσλους Κιπρούτο.

Ο 21χρονος Κενυάτης δρομέας μεγάλων αποστάσεων κατέκτησε το χρυσό στον τελικό του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και άφησε τον 34χρονο, δυο φορές «χρυσό» Ολυμπιονίκη και τέσσερις φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, με το χάλκινο.

Ο Κιπρούτο έφυγε σαν «διάολος» στα τελευταία 400 μέτρα και τερμάτισε σε 8.03.28, σχεδόν περπατώντας και πανηγυρίζοντας, καταφέρνοντας, όμως, να σημειώσει νέο Ολυμπιακό ρεκόρ στο αγώνισμα και να γράψει τη δική του ιστορία στην πρώτη του συμμετοχή στη γιορτή του αθλητισμού.

Δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Εβαν Τζέιγκερ με 8.04.28, ενώ ο Κενμπόι έμεινε πολύ πίσω με 8.08.47.