Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Δικαίωσε τα προγνωστικά ο Κλέμεντ

Ο Κέρον Κλέμεντ εκμεταλλεύτηκε και την ακύρωση του Χαβιέρ Κούλσον και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα με εμπόδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Αμερικανός πρωταθλητής, δυο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στην απόσταση, τερμάτισε σε 47.73 και πήρε την πρώτη θέση με την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο και παράλληλα δική του, ξεφεύγοντας στα τελευταία 100 μέτρα της κούρσας και χαλαρώνοντας επιδεικτικά στον τερματισμό όταν ένιωσε πως απειλείται από τους αντιπάλους του και ιδιαίτερα τον Κενυάτη Μουγέσου Τουμούτι.

Ο τελευταίος τερμάτισε δεύτερος με 47.78, δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, ενώ τρίτος ήταν ο πρωταθλητής Ευρώπης, ο Τούρκος Γιασμάνι Κοπέλο, με 47.92, ήτοι την τρίτη καλύτερη φετινή επίδοση.