Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Πρόκριση με το απόλυτο για Αυστραλία, αναμονή για Γερμανία

Η Αυστραλία νίκησε 89-76 τη Γερμανία και πέρασε αήττητη στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών.

Με εμφατικό τρόπο εξασφάλισε η Αυστραλία την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών. Επικράτησε89-76 της Γερμανίας και με 3/3 έκλεισε θέση για τα προημιτελικά, ενώ οι ηττημένοι μετά τη δεύτερη ήττα τους θα περιμένουν τα άλλα γκρουπ για να διαπιστώσουν αν θα περάσουν ως μια από τις δύο καλύτερες τρίτες των ομίλων.

Ο Πάτι Μιλς ήταν ξανά εξαιρετικός με 24 πόντους και 6 ασίστ για τους νικητές, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν οι δύο ψηλοί, Τζοκ Λαντέιλ (18π.) και Νικ Κέι (16π.). Ο Αντρέας Ομπστ με 17 πόντους διασώθηκε για τη Γερμανία.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στη Γερμανία, που προηγήθηκε μέχρι και με +7 (15-22). Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, η Αυστραλία πήρε τα ηνία (42-37) και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο και φάουλ του Μιλς έφτασε στο 50-40. Οι παίκτες του Ρεντλ αντέδρασαν και ισοφάρισαν με το τρίποντο του Τίμαν (55-55), για να αποσπαστούν όμως και πάλι οι «μπούμερς» χάρη στα μακρινά σουτ του Ινγκλς (69-59). Παρότι οι Γερμανοί μείωσαν γρήγορα στους τέσσερις, το συγκρότημα του Μπράιαν Γκούριαν αντέδρασε και «καθάρισε» το ματς ξεφεύγοντας με 83-72 στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 18-22, 44-40, 66-59, 89-76