Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Dream team, dream τελικός...

Σε έναν εκπληκτικό τελικό μεταξύ των δύο κορυφαίων ομάδων στον κόσμο, οι ΗΠΑ πήραν τη νίκη κόντρα στην Ισπανία και ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώνοντας έτσι την αποστολή τους στο Πεκίνο. Το τελικό 118-107 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι Ισπανοί όχι μόνο αντιστάθηκαν, αλλά κέρδισαν την εκτίμηση όλων. «Αυτό το μετάλλιο δεν συγκρίνεται με κανέναν τίτλο», τη Λιθουανία στον μικρό τελικό.

Σε έναν εκπληκτικό τελικό μεταξύ των δύο κορυφαίων ομάδων στον κόσμο, οι ΗΠΑ πήραν τη νίκη κόντρα στην Ισπανία και ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώνοντας έτσι την αποστολή τους στο Πεκίνο. Το τελικό 118-107 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι Ισπανοί όχι μόνο αντιστάθηκαν, αλλά κέρδισαν την εκτίμηση όλων. «Αυτό το μετάλλιο δεν συγκρίνεται με κανέναν τίτλο», τόνισε ο Κόμπι Μπράιαντ. «Μας αδίκησαν οι διαιτητές», δήλωσε ο Χοσέ Καλντερόν. Χάλκινο μετάλλιο για την Αργεντινή, που νίκησε με 87-75 τη Λιθουανία στον μικρό τελικό.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Ισπανία που έχοντας στο μυαλό της το πρόσφατο ματς με τις ΗΠΑ και την βαριά ήττα που υπέστη στην πρώτη φάση του τουρνουά, προσπάθησε να ελαχιστοποιήσει τα λάθη εκείνα που μπορεί να ανοίξουν το παιχνίδι και να το πάνε στα μέτρα των ΗΠΑ. Τα καλά ποσοστά της παρέας του «Κόμπε», μαζί με την βοήθεια της…διαιτησίας, συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτου δεκαλέπτου (38-31).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι ΗΠΑ έφτασαν στο 43-31, που διαμόρφωσε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα ο Κόμπι Μπράιντ. Αφού εν συνεχεία οι Ισπανοί ξεπέρασαν τα νεύρα από τα σφυρίγματα των διαιτητών, ανασυντάχθηκαν και με τον Ρίκι Ρούμπιο στην πεντάδα να δίνει μεγάλη ενέργεια, μείωσαν σε 46-38, 4’ πριν το ημίχρονο. Η απουσία του Καλντερόν ήταν όμως εμφανής και όλο το επιθετικό βάρος έπεφτε πάνω στους Γκασόλ και Φερνάντεθ. Ο άσος των Λέικερς έδωσε πολλές μάχες με τον Χάουαρντ μέσα στη ρακέτα και συνέβαλε τα μέγιστα για να ανακάμψουν οι «φούριας ρόχας» και να μειώσουν σε 48-42, λίγο πριν αναλάβει δράση ο Γουέιντ και πάλι. Το 42-55 διαμορφώθηκε από ένα εκπληκτικό κλέψιμο και κάρφωμα του άσου των Χιτ, που σημείωσε έτσι τον 18ο του πόντο. Τα εκπληκτικά ποσοστά και τα εύστοχα σουτ τριών πόντων εκατέρωθεν, συνεχίστηκαν και μέσα σε λίγα λεπτά, το σκορ ξέφυγε και έφτασε στο εξωπραγματικό 69-61 στο ημίχρονο!

Η Ισπανία όπως και στο πρώτο μέρος, μπήκε πολύ δυνατά και έδειξε ότι έχει δυνάμεις και ικανότητα να ακολουθήσει τον τρελό ρυθμό των ΗΠΑ. Το 83-76 υπέρ των ΗΠΑ, 3’ σχεδόν πριν το τέλος της περιόδου, προανήγγειλε ένα συναρπαστικό φινάλε…Τα εύστοχα μακρινά σουτ συνεχίστηκαν και οι Αμερικανοί προς στιγμήν έδειξαν να παίρνουν το πάνω χέρι. Οι «φούριας ρόχας» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με πολύ καλή άμυνα αλλά και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση μείωσαν σε 91-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το κρεσέντο του Ρούντι Φερνάντεθ έξω από την γραμμή των 6.25, κράτησε την Ισπανία κοντά στους Αμερικανούς. Από την άλλη την σκυτάλη από τον Γουέιντ πήρε ο Κόμπε που ανέλαβε να βγάλει τις ΗΠΑ από την δύσκολη θέση καθώς ο άσος των Μπλέιζερς έδειχνε να μην σταματά με τίποτα. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά με διαδοχικά σερί από τις δύο ομάδες. Με τρίποντη βόμβα του Ρούντι το σκορ έγινε 91-89 και εκεί τα αίματα άναψαν για τα καλά. Ήταν η σειρά των ΗΠΑ να κάνουν ένα σερί 5-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντερόν Ουίλιαμς και το σκορ έγινε 96-89 αρχικά και 101-92 λίγο μετά με σουτ τριών πόντων του Κόμπε. Εκεί ο σούπερ σταρ των Λέικερς ξεδίπλωσε το ταλέντο του και στα κρίσιμα σημεία φώναξε «παρών»….Σ'αυτό το σημείο κρίθηκαν τα πάντα και το τελικό 118-107 υπέρ των ΗΠΑ διαμορφώθηκε με δύο τεχνικές ποινές – εφεύρεση του Λιθουανού διαιτητή Μπραζάουσκας- μία στον πάγκο της Ισπανίας και μία στον 17χρονο Ρούμπιο…

Τα δεκάλεπτα: 31-38, 30-31, 21-22, 25-27

Ισπανία (Ρενέσες): Πάου Γκασόλ 21, Φερνάντεθ 22, Ναβάρο 18, Ρέγες 10, Χιμένεθ 12, Ρούμπιο 6, Μαρκ Γκασόλ 11, Γκαρμπαχόσα 3, Ροντρίγκεθ 2, Μουμπρού 2, Λόπεθ, Καλντερόν.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Ουέιντ 27, Άντονι 13, Μπράιαντ 20, Τζέιμς 14, Πολ 13, Χάουαρντ 8, Ουίλιαμς 7, Κιντ 2, Μπος 8, Πρινς 6, Μπούζερ, Ρεντ.