Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Δεύτερο χρυσό για Θόρκιλντσεν

Θρίαμβος του Αντρέας Θόρκιλντσεν στον ακοντισμό των ανδρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Ο Νορβηγός άλτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα, παίρνοντας το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό, μετά από αυτό στην Αθήνα, το 2004. Ο Θόρκιλντσεν έριξε βολή στα 90.57, σημειώνοντας νέο Ολυμπιακό ρεκόρ και καταρρίπτοντας το 90.17 του Γιαν Ζελέζνι από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, αφήνοντας εκτός της πρώτης θέσης το θεωρητικό φαβορί, τον Φινλανδό Τέρο Πιτκαμάκι, παγκόσμιο πρωταθλητή της Οζάκα, που πήρε την τρίτη θέση. Δεύτερος ήταν ο Λετονός Κόβαλς.