Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Στον τελικό οι «φούριας ρόχας»

Η Ισπανία επικράτησε της Λιθουανίας με 91-86 και έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ του Πεκίνου. Οι Λιθουανοί είχαν το πάνω χέρι μέχρι το σημείο που τους έβγαινε το παιχνίδι από τα 6,25, ωστόσο η καλή άμυνα που έπαιξε η ομάδα του Άιτο Ρενέσες στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ήταν το κλειδί του ματς. Κορυφαίος της Ισπανίας ο Πάου Γκασόλ που τελείωσε το ματς με 19 πόντους.

Με την Ισπανία να ξεκινάει με τον Ραούλ Λόπεθ ως βασικό πόιντ γκαρντ, καθώς ο Καλντερόν δεν μπορούσε να βοηθήσει λόγω προβλήματος στους προσαγωγούς οι «φούριας ρόχας» στηριζόμενοι στους Πάου Γκασόλ και Ρούντι Φερνάντεθ προηγήθηκαν με 13-8 στο 6’. Οι Λιθουανοί όμως παρά το γεγονός ότι έχαναν τα αμυντικά ριμπάουντ (οι Ισπανοί πήραν έξι επιθετικά στην πρώτη περίοδο) και έκαναν πολλά λάθη κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 17-15. Η ομάδα του Άιτο Ρενέσες παρά την αστοχία της (5/13 2π.) μπόρεσε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 21-19.

Οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 7-1 ξέφυγαν με 28-20 στο 12’. Οι Λιθουανοί όμως κρατώντας τους για ένα δίλεπτο χωρίς καλάθι και κάνοντας ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 28-25. Κάπου εκεί Γιασάιτις και Κσιστοφ Λαβρίνοβιτς βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6,25 με αποτέλεσμα να βάλουν την ομάδα τους σε «θέση οδηγού» στο σκορ. Την ίδια ώρα οι «φούριας ρόχας» δεν μπορούσαν να γυρίσουν σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 42-36. Οι Ισπανοί ωστόσο βρήκαν τον τρόπο (βολές) και με το τέλος του ημίχρονο μείωσαν στο καλάθι (42-40).

Οι Λιθουανοί ξέφυγαν και πάλι με +5 (47-42) με τους Ισπανούς να συνεχίζουν να μην έχουν καλές επιλογές. Οι «φούριας ρόχας» όντας άστοχοι έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μετά από πολύ ώρα με 55-54. Η απάντηση της Λιθουανίας όμως ήταν άμεση, καθώς ο Σίμας Γιασάιτις με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του έκανε το 57-55. Ο Πάου Γκασόλ με έμμεσο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (62-62), αλλά ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς με τρίποντο και φάουλ επέτρεψε στην Λιθουανία να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 66-62.

Ο φυσικός ηγέτης της Ισπανίας ο Πάου Γκασόλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του επιτρέποντας στην ομάδα του να προηγηθεί με 73-71 στα 7:17 πριν το τέλος. Σιγά σιγά και ο Ρούντι Φερνάντεθ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς με την ομάδα του Άιτο Ρενέσες να ξεφεύγει με 79-74 στα 4:33 πριν το τέλος. Οι Ισπανοί έφτασαν τη διαφορά στο +7 (81-74), αλλά ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 81-77 κρατώντας την ομάδα του κοντά. Κάποια λάθη των Ισπανών επέτρεψαν στην Λιθουανία να μειώσει ακόμα περισσότερο (84-81), ωστόσο οι «φούριας ρόχας» παραμένοντας ψύχραιμοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ξέφυγαν με 87-81. Ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο μείωσε σε 89-86 στα 6’’ πριν το τέλος, αλλά ο Χιμένεθ με 2/2 από τη γραμμή έγραψε το τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-42, 62-66, 91-86

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκασόλ Π. 19, Φερνάντεθ 18, Ρούμπιο 4, Ναβάρο, Καλντερόν, Ρέγιες 13, Χιμένεθ 11, Λόπεθ , Ροντρίγκεθ 2, Γκασόλ Μ. 6, Μουμπρού 3, Γκαρμπαχόσα 8

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καουκένας 11, Λουκάουσκις, Μασιούλις, Λαβρίνοβιτς Ν., Σισκάουσκας 7, Πρεκεβίτσιους, Γιασάιτις 19, Κλέιζα, Λαβρίνοβιτς Κ. 13, Γιασικέβιτσιους 19, Πετραβίτσιους 2, Γιαφτόκας 15