Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Στην κορυφή ο Εβόρα

Ο Νέλσον Εβόρα έδειξε την τεράστια κλάση του στο τριπλούν. Ο Πορτογάλος άλτης, παγκόσμιος πρωταθλητής στην Οζάκα το περασμένο καλοκαίρι, κατέκτησε και το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο Πεκίνο και έδειξε πως θα είναι ο κυρίαρχος τα επόμενα χρόνια, στο αγώνισμα. Ο Εβόρα είχε άλμα στα 17.67, στην πέμπτη του προσπάθεια και άφησε στη δεύτερη θέση τον Βρετανό, Φίλιπς Ιντόβου, παγκόσμιο πρωταθλητή στη Βαλένθια και έχοντα την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο, που προπορευόταν μέχρι εκείνη τη στιγμή με 17.62, σε έναν αγώνα με πολλές ανατροπές στις τρεις θέσεις του βάθρου. Τρίτος ήταν ο Μπαχαμέζος Σαντς. Στην πέμπτη θέση έμεινε ο πρωταθλητής Ευρώπης του Γκέτεμποργκ, ο Ρουμάνος Οπρέα.