Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Σάρωσε» την Ανγκόλα η Ισπανία

Παρά δύο... νταμπλ σκορ. Η Ισπανία συνέτριψε με 98-50 την Ανγκόλα στον τελευταίο της αγώνα για τον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών και πλέον ετοιμάζεται για τον προημιτελικό της Τετάρτης, όπου θα αναμετρηθεί με την Κροατία. Οι Αφρικανοί έκαναν την έκπληξη και προηγήθηκαν με 23-15 στην πρώτη περίοδο, αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους παγκόσμιους πρωταθλητές που σοβαρεύτηκαν και με ένα 25-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Ο Πάου Γκασόλ με 31 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος των «φούριας ρόχας».

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 7-25, 11-31, 9-27

Ανγκόλα: Μίνγκας 10, Τζερόνιμο 8, Μοράις 8, Αμπρόζιο 7, Α.Κόστα 7, Γκόμες 6, Μπάρος 2, Λ.Κόστα 2.

Ισπανία: Γκασόλ 31, Ναβάρο 12, Ροντρίγκεζ 11, Γκαρμπαχόσα 10, Ρούντι 9, Μουμπρού 8, Λόπεθ 7, Ρέγες 6, Ρούμπιο 2, Χιμένεθ 2.