Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Συντριβή Λιθουανίας από Αυστραλία

Μπορεί το ματς να ήταν αδιάφορο για τους Λιθουανούς, που είχαν εξασφαλίσει την πρώτη θέση στο πρώτου γκρουπ του ολυμπιακού τουρνουά, όμως κόντρα στην Αυστραλία απέδωσαν κακό μπάσκετ, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν «βαριά» ήττα με 106-75. Τα «καγκουρό» με 16/25 (!) τρίποντα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Ενδεικτικό της άνετης νίκης των Αυστραλών, είναι ότι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 55-29.

Αυστραλία – Λιθουανία 106-75
Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-29, 75-51, 106-75

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράιαν Γκόρτζιαν): Μπόγκατ 23 (3), Νιούλεϊ 16 (3), Ανστεϊ 13 (3), Μιλς 13 (1), Μπάρλοου 10 (2), Σαβιλ 10 (2), Ουόρθινγκτον 7 (1), Ρέντχεϊτζ 5, Μπρούτον 3 (1), Ινγκλις 2, Αντερσεν 2, Νίλσεν 2.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Ραμούνας Μπουτάουτας): Λαβρίνοβιτς Κσ. 14, Καουκένας 12 (1), Κλέιζα 12 (1), Σισκάουσκας 10 (2), Λουκάουσκις 6 (1), Γιασάιτις 6 (2), Λαβίνοβιτς Ντ. 5, Ματσιούλις 4, Γιαβτόκας 4, Γιασικεβίτσιους 2, Πρκεβίτσιους, Πετραβίτσιους.