Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Καθάρισε» και τη Ρωσία η Λιθουανία

Σε ένα συναρπαστικό ματς για τον πρώτο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών, η Λιθουανία επικράτησε της Ρωσίας με 86-79 φτάνοντας τις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η Λιθουανία είχε μία μικρή υπεροχή στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κατάφερε να φτάσει την υπέρ της διαφορά μέχρι και το +10 (54-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν την αντεπίθεσή τους και 5:29 πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με 75-73. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού το συγκρότημα του Μπουτάουτας με σωστές επιλογές στην επίθεση κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία των Ρώσων πήρε ξανά τα ηνία κι έφτασε στην επικράτηση.

Οι Καουκένας και Σισκάουσκας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από πλευράς Ρωσίας, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε τρεις αγώνες, ξεχώρισαν οι Χόλντεν με 25 και Κιριλένκο με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 21-17, 25-21, 17-17.

Λιθουανία: Σισκάουσκας 16, Γιασικεβίτσιους 12, Καουκένας 20, Κ.Λαβρίνοβιτς 11, Μασιούλις 7, Γιαβτόκας 7, Γιασάιτις 9, Κλέιζα 4, Πετραβίτσιους, Λουκάουσκις, Πρεκεβίτσιους, Ντ.Λαβρίνοβιτς.

Ρωσία: Χόλντεν 25, Κιριλένκο 17, Κριάπα 11, Κέιρου 5, Μπίκοφ 2, Σαβρασένκο 10, Μόνια 3, Πασούτιν 2, Βορόντσεβιτς 2, Μοργκούνοφ 2, Σαμοϊλένκο, Φριτζόν.