Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Εκτός εξάδας

Δεν τα κατάφερε η Εθνική υδατοσφαίρης γυναικών κόντρα στην Ολλανδία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την παίκτρια παραπάνω και μοιραία γνώρισε την ήττα 9-6, που την αφήνει εκτός μεταλλίων. Πλέον, η ελληνική ομάδα θα αρκεστεί στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Εθνική. Βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά να χάνει με 2-0, όμως η αντίδραση της ήταν άμεση. Με τέρματα των Λιόση, Μωραϊτίδου έφερε το ματς στα ίσα (2-2), ενώ με την έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου, προηγήθηκε 4-3 με γκολ της Λιόση από πέναλτι. Ωστόσο, κάποια λάθη στην άμυνα έφεραν την Ολλανδία ξανά μπροστά με 5-4. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στην συνέχεια. Οι Ολλανδέζες παίζοντας καλά την κόντρα και με καλά σουτ, προηγήθηκαν με 7-5, στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου.

Τη διαφορά δύο τερμάτων (8-6) διατήρησε η Ολλανδία πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο, κάτι που δυσκόλευε ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας, που ήθελε μόνο τη νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Εθνική δεν μπόρεσε τέσσερις φορές να αξιοποιήσει την ευκαιρία στην παίκτρια παραπάνω και τρία λεπτά πριν το τέλος δέχτηκε το γκολ στην κόντρα με το οποίο έγινε το εις βάρος της 9-6, και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αυστραλία ήρθε ισόπαλη 7-7 με την Ουγγαρία, αποτέλεσμα που αφήνει εκτός εξάδας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 1-3, 0-1
ΕΛΛΑΔΑ (Κούλης Ιωσηφίδης): Λιόση 2, Κοζομπόλη, Ρουμπέση, Μωραϊτίδου, Τσουκαλά.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κάμπουτ 4, Μπρούιν 2, Μπέλκουμ 2, Βαν ντε Μπεργκ.΄

Στο άλλο ματς του γκρουπ, Ουγγαρία-Αυστραλία 7-7

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 1-2, 4-3

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντράβουτς 3, Πέλε 2, Βαλκάι 2

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ρεμπέκα Ρίπον 2, Μπρόνουεν Νοξ 2, Μελίσα Ρίπον 2, Καφ 1