Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Νίκησαν την Ανγκόλα και βλέπουν... Ελλάδα οι ΗΠΑ

Αν και αντιμετώπισε σθεναρή αντίσταση από την Ανγκόλα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε τελικά άνετα με 97-76 διπλασιάζοντας τις νίκες της στον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά. Οι Αμερικανοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή, αλλά οι αντίπαλοί τους δεν τους επέτρεπαν να ξεφύγουν στο σκορ καταφέρνοντας να είναι στο -7 (39-32) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι όμως δεν είχαν διάθεση για αστεία και με ένα επί μέρους σκορ 18-5 έκλεισαν το πρώτο μέρος με 55-37

Αν και αντιμετώπισε σθεναρή αντίσταση από την Ανγκόλα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε τελικά άνετα με 97-76 διπλασιάζοντας τις νίκες της στον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά. Οι Αμερικανοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή, αλλά οι αντίπαλοί τους δεν τους επέτρεπαν να ξεφύγουν στο σκορ καταφέρνοντας να είναι στο -7 (39-32) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι όμως δεν είχαν διάθεση για αστεία και με ένα επί μέρους σκορ 18-5 έκλεισαν το πρώτο μέρος με 55-37. Αν υπήρχε έστω και μία παραμικρή αμφιβολία για το νικητή ως τότε, χάθηκε κι αυτή και το υπόλοιπο της αναμέτρησης αφιερώθηκε στα... καρφώματα της Redeem-Team (ομάδα εξιλέωσης), η οποία είχε ήδη στρέψει την προσοχή της στην αναμέτρησης της Πέμπτης απέναντι στην Ελλάδα (15:00) αναζητώντας εκδίκηση για την ήττα στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2006. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +33, για να περιοριστεί η έκτασή της στα τελευταία λεπτά από τους φιλότιμους Ανγκολέζους.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 19-26, 16-26, 23-16

Ανγκόλα: Μοράις 24, Κόστα Α. 9, Αλμέιδα 8, Μίνγκας 8, Γκόμες 4, Κόστα Λ. 9, Μπάρος 5, Αμπρόσιο 2, Πάουλο 2, Μούσα 5, Σιπριάνο, Τζερόνιμο.

ΗΠΑ: Ουέιντ 19, Χάουαρντ 14, Τζέιμς 12, Μπος 8, Πρινς 7, Ουίλιαμς 7, Πολ 6, Μπράιαντ 8, Άντονι 12, Ρεντ 2, Μπούζερ 2, Κιντ.