Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Συγχαρητήρια Χάνσεν σε Κιτατζίμα

Το 2004 στην Αθήνα, ο Κοσούκε Κιτατζίμα κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια σε 100 και 200 μέτρα πρόσθιο, όμως κατηγορήθηκε από τον Μπρένταν Χάνσεν πως έκανε «παρανομίες» για να κερδίσει. Ο Αμερικανός σούπερ σταρ περίμενε πως θα έπαιρνε τη «ρεβάνς» στο Πεκίνο, όμως ο Ιάπωνας υπερπρωταθλητής πήρε το χρυσό μετάλλιο στην πρώτη απόσταση. Έτσι, ο Χάνσεν απένειμε τα εύσημα στον μεγάλο του αντίπαλο, που έγινε ο μοναδικός αθλητής στο αγώνισμα που καταφέρνει να κατακτήσει δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο.

«Του είπα ότι ήταν καταπληκτικός. Βγάζεις το καπέλο σε κάποιον που κάνει τέτοια κούρσα. Είναι αληθινός πρωταθλητής».

Όσον αφορά τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη, τόνισε πως: «Μπήκα ήρεμος και κράτησα δυνάμεις για τα τελευταία μέτρα. Η κούρσα μου "βγήκε", ακριβώς όπως την είχα σχεδιάσει».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης