Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Κακό ξεκίνημα

Αγνώριστη παρουσιάστηκε η Εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών στην πρεμιέρα του ολυμπιακού τουρνουά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 12-8 από την Αυστραλία, σε ματς για τον πρώτο όμιλο και πλέον βλέπει δυσοίωνο το μέλλον της στο Πεκίνο. Η ελληνική ομάδα είχε προβλήματα αμυντικά στον παίκτη παραπάνω, επιθετικά και μοιραία γνώρισε την ήττα. Την ερχόμενη Τρίτη (09:00) η επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην πανίσχυρη Ουγγαρία.

Με επίθεση «φωτιά», όμως με πολλά προβλήματα στην άμυνα ξεκίνησε το ματς η Εθνική. Προηγήθηκε με 2-0, χάρη σε τέρματα των Ντόσκα και Κοκκινάκη. Ωστόσο, τα προβλήματα στον αμυντικό τομέα και κυρίως στον παίκτη λιγότερο έφεραν τους Αυστραλούς στο 2-2. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να... έχει το εύκολο γκολ, όμως ταυτόχρονα το δεχόταν εύκολα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 5-5, αρκετά υψηλό σκορ για μια περίοδο.

Στην συνέχεια στον αμυντικό τομέα δεν βελτιώθηκε η ελληνική ομάδα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Αντίθετα, αντιμετώπισε δυσκολίες στην επίθεση και τον παίκτη παραπάνω. Μάλιστα, η Αυστραλία πέρασε και μπροστά 9-8, αποτέλεσμα με το οποίο έληξε η δεύτερη περίοδος. Δεν βελτιώθηκαν τα πράγματα στο τρίτο οκτάλεπτο, αντίθετα, έγιναν χειρότερα για τους διεθνείς. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στο τέρμα της Αυστραλίας και είδε την αντίπαλο της να παίρνει διαφορά τριών γκολ (11-8).

Η κακή απόδοση της Εθνικής συνεχίστηκε, κάτι που προβλημάτισε τον Σάντρο Καμπάνια. Η «αφλογιστία» εμφανίστηκε και στο τελευταίο οκτάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω και μοιραία γνώρισε την ήττα με 12-8.

Τα οκτάλεπτα: 5-5, 4-3, 2-0, 1-0
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Φιλιόλι 4, ΜακΓκρέγκορ 3, Κάμπελ, Γουάλαν, Νίσαν, Γουντς, Μάρτιν.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεσάντρο Καμπάνια): Ντόσκας 3, Μάζης, Χ. Αφρουδάκης, Θωμάκος, Κοκκινάκης, Μυλωνάκης.

Στα άλλα δύο ματς του ομίλου

Με δύο ματς άνοιξε το πρόγραμμα του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης των ανδρών στο Πεκίνο την Κυριακή. Στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής, η Ουγγαρία ήρθε ισόπαλη 10-10 με το Μαυροβούνιο. Άνετη νίκη για την Ισπανία με 16-6 επί του Καναδά.