NBA

Νίκη «ανάσα» των Γουίζαρντς επί των Νικς (video)

Σημαντική εντός έδρας νίκη για τους Ουάσιγκτον Γουίζαρντς τα ξημερώματα επί των Νιού Γιόρκ Νικς με σκορ 108-95, γεγονός που τους δίνει «ανάσα» ενόψει της συνέχειας.

Οι Γουίζαρντς κατάφεραν να πανηγυρίσουν την νίκη στο «Capital One Arena», απέναντι στους Νιού Γιόρκ Νικς με σκορ 108-96, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί πέντε αγώνων που μετρούσαν, πριν την αναμέτρηση.

Ο Τζον Γουόλ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, καθώς σημείωσε 26 πόντου (5/7 β, 9/16 σουτ, 3/6 τριπ), μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και έκλεψε 7 φορές την μπάλα, στα 37 λεπτά που αγωνίστηκε.

Άξιοι συμπαραστάτες οι Μπράντλεϊ Μπελ (22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ), Μαρκίφ Μόρις (16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Τζεφ Γκριν (14 πόντους και 9 ριμπάουντ) ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ έκανε νταμπλ νταμπλ, αφού πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, ο Ενές Καντέρ ήταν ο κορυφαίος, καθώς έκανε νταμπλ νταμπλ (18 πόντους και 12 ριμπάουντ), στα 24 λεπτά συμμετοχής του.

Με την νίκη αυτή, οι Γουίζαρντς επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από πέντε σερί ήττες, με τελευταίο θετικό αποτέλεσμα να καταγράφεται στις 23 Οκτωβρίου 2018 στο γήπεδο των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 125 – 124, στην παράταση. Η κανονική διάρκεια ήταν ισόπαλη 111 – 111.

Πλέον, η ομάδα από την Ουάσιγκτον βρίσκεται στην 13η θέση με 2-7 ρεκόρ νικών/ηττών ενώ εκείνη της Νέας Υόρκης στην 12η θέση με 3-7 ρεκόρ, στην Ανατολική Περιφέρεια.