Ευρώπη

Προβάδισμα… ημιτελικών για την Τενερίφη

Αν και η Μπούργος επέστρεψε από το -11, η Τενερίφη ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και νίκησε 86-78, για το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Άντεξε η έδρα της Τενερίφης!

Η Μπούργος λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή, αλλά η ομάδα του Βιδορέτα άντεξε στην αντεπίθεσή της και νικώντας 86-78, έκανε το 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στα playoffs του πρωταθλήματος.

Οι νησιώτες έκλεισαν στο +11 (66-55) την τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσα (71-71), στο 35’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και στις δύο πλευρές του παρκέ, παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι της Τενερίφης ήταν οι Σερμαντίνι και Χουέρτας με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Από την Μπούργος, ξεχώρισε ο Σαλβό με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-42, 66-55, 86-78