Ευρώπη

Σαρωτικός Προμηθέας στην πρεμιέρα του Eurocup

Ο Προμηθέας διέλυσε με 88-55 την Μακάμπι Ρισόν στο Ισραήλ δείχνοντας τα δόντια του στην πρεμιέρα του Eurocup.

Ονειρεμένο ποδαρικό στο Eurocup έκανε ο Προμηθέας, καθώς συνέτριψε με 88-55 την Μακάμπι Ρισόν στο Ισραήλ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κυριάρχησε πλήρως από το πρώτο λεπτό και δεν απειλήθηκε στιγμή από τους γηπεδούχους. Ο Κρις Μπαμπ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Χολ (12π., 5 ασίστ), Λίποβι (11π., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Μπόγρης (10π., 7 ριμπ., 3 ασίστ) και Κασελάκης (10π., 3 ριμπ.). Την επόμενη εβδομάδα οι Πατρινοί υποδέχονται για την δεύτερη αγωνιστική την Μονακό (Τετάρτη, 19:30) που νίκησε 82-66 την Ανδόρα στην πρεμιέρα.

Ο Προμηθέας φρόντισε να κάνει από νωρίς γνωστές τις προθέσεις του. Πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά προηγείτο με διψήφια διαφορά (0-11), ενώ οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 4:41 για να σπάσουν το ρόδι. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Λίποβι, που είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (13-29). Ο Γκάι Γκούντες αδυνατούσε να βρει τρόπο να σταματήσει τους Πατρινούς, που έφτασαν στο +20 (13-33) με τον Φίλερ. Ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων έριξε την διαφορά στους έντεκα (31-42), αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Κασελάκης και με διαδοχικά καλάθια οδήγησε την ομάδα του στην ασφάλεια του 33-52 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας δεν κινδύνεψε στιγμή. Ο Μπαμπ με βοηθούς κυρίως τους Χολ και Έλις έφερε την διαφορά και στο +25 (38-63) στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι αποκαρδιωμένοι παίκτες της Μακάμπι παρέδωσαν τα όπλα νωρίς και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο ρελαντί πάνω από τους τριάντα πόντους, 53-84, με βολές του Αγραβάνη δύο λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό 55-88 αποτύπωσε πλήρως την υπεροχή του Προμηθέα που έδειξε πως θα είναι πολύ ανταγωνιστικός και στο Eurocup.

Δεκάλεπτα: 13-29, 33-52, 44-71, 55-88