Ευρώπη

Επιβίωσε στην παράταση η Μπασκόνια

Έστω και στην παράταση, η Μπασκόνια νίκησε 95-92 τη Μούρθια στη Βιτόρια στην έναρξη της τρίτης αγωνιστικής της Liga Ensesa και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

«Σεφτές» στην παράταση για την Μπασκόνια. Οι Βάσκοι νίκησαν 95-92 στο έξτρα πεντάλεπτο (κ.α.84-84) τη Μούρθια, αντίπαλο του Περιστερίου στο BCL, στη «Μπουέσα Αρίνα» για την τρίτη αγωνιστική της Liga Endesa και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας στο 2-1 κι αφήνοντας την περυσινή ημιφιναλίστ της πρώτης τη τάξει διοργάνωσης της FIBA Europe στο ίδιο ρεκόρ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια προηγήθηκε 83-82 6’’ πριν τη λήξη. Όμως, μετά από λάθος, o Κοπέν έκλεψε κι έκανε το 83-84. Στο 1’’ ο Μπόλντγουιν κέρδισε φάουλ, ευστόχησε, όμως, μόνο στη μία βολή κι έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χολ με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.