Ευρώπη

Συνεχίζει… τρένο στην Ισπανία η Μπαρτσελόνα!

Για ένα ημίχρονο συνάντησε αντίσταση από τη Μούρθια η Μπαρτσελόνα, η οποία πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο και επικράτησε με το επιβλητικό 92-63.

Στην όγδοη σερί της νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα έφτασε η Μπαρτσελόνα, συντρίβοντας 92-63 τη Μούρθια και έτσι ανέβηκε στο 17-3.

Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι… απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 25-9 στην τρίτη περίοδο, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κούριτς με 15 πόντους, με τον Μίροτιτς να είχε 13π. και τον Πουστοβόι να προσθέτει άλλους 11π. Ο Καλάθης είχε 3π., 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ντι Τζέι Στρόμπερι, με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-36, 62-45, 92-63