Ευρώπη

Πλήρωσε τα... σπασμένα της Βίρτους η Πιστόια

Η Βίρτους Μπολόνια έψαχνε μία «ένεση» ψυχολογίας μετά την εντός έδρας ήττα από την Εφές και τη βρήκε κόντρα στην Πιστόια, την οποία νίκησε εύκολα με σκορ 84-68 για το ιταλικό πρωτάθλημα.

«Ξέσπασε» για την εντός έδρας ήττα από την Εφές η Βίρτους Μπολόνια! Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι νίκησε εύκολα με σκορ 84-68 την Πιστόια και έκανε το 2Χ2 στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατόρθωσαν να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 32-19. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 51-39.

Στην επανάληψη η Πιστόια δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στην εικόνα του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο τη βρήκε στο -19 (68-49) και τελικά ο δείκτης του σκορ σταμάτησε στο 84-68.

Για την Μπολόνια ξεχώρισε ο Αϊζάκ Κορντινιέ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ για την Πιστόια κορυφαίος ήταν ο Μάικλ Φόρεστ με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 51-39, 68-49, 84-68