Ευρώπη

Συντριβή και αποκλεισμός για Περιστέρι

Το Περιστέρι παραδόθηκε αμαχητί στην Κράιλσχαϊμ Μέρλινς και μετά την ήττα με 78-55 στη Γερμανία έμεινε εκτός συνέχειας FIBA Europe Cup.

Εκτός συνέχειας του FIBA Europe Cup έμεινε το Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων ήθελε νίκη και με διαφορά (τουλάχιστον +11) για να έχει ελπίδες πρόκρισης, αλλά γνώρισε τη συντριβή με 78-55 από την Κράιλσχαϊμ Μέρλινς στη Γερμανία και με ρεκόρ 2-4 τερμάτισε εκτός της πρώτης δυάδας του έβδομου ομίλου.

Χωρίς τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο, καθώς έμεινε με κορωνοϊό στην Αθήνα, η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε στον πάγκο τον Κώστα Παπαμάρκο. Ο Έρικ ΜακΚρι με 12, ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 11 και ο Γιανίκ Μορέιρα με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Περιστερίου.

Το Περιστέρι ήτα πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο μένοντας διαρκώς κοντά στο σκορ (16-15). Μορέιρα και Χρυσικόπουλος έδιναν λύσεις στο σκορ, αλλά ένα μεγάλο επιθετικό μπλακ άουτ μεταξύ πρώτου και δεύτερου δεκαλέπτου βοήθησε τους γηπεδούχους να πατήσουν γκάζι και να ξεφύγουν με 37-19! Με μόλις 1/11 τρίποντα και 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι δεν μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από το να πάει στα αποδυτήρια στο -19, 44-25.

Κράιλσχαϊμ Μέρλινς-Περιστέρι 78-55

Η Κράιλσχαϊμ Μέρλινς με ένα 11-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου απομακρύνθηκε στο 55-27, με τους Χάρις και Ραντοσάβλιεβιτς να κάνουν θραύση. Ο ΜακΚρί έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους που περιόρισαν τη διαφορά στο 60-40, αλλά δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να γίνουν απειλητικοί. Η γερμανική ομάδα δεν είχε το προβάδισμά της να πέφτει ποτέ κάτω από το +18 (69-51).

Δεκάλεπτα: 22-17, 44-25, 60-40, 78-55