Ευρώπη

Έκανε την έκπληξη η Μπούργος

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, η Μπούργος νίκησε τη Σαραγόσα 92-86 για την πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου της τελικής φάσης της ACB και έκανε την έκπληξη των αγώνων της πρεμιέρας.

Η Μπούργος νίκησε τη Σαραγόσα 92-86 για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στον δεύτερο όμιλο της τελικής φάσης της ACB που διεξάγεται στη Βαλένθια και έκανε τη μίνι έκπληξη του τριημέρου κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της κανονικής περιόδου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των Αραγόνων στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρωτεργάτες για τους νικητές ήταν οι ΜακΦάντεν με 14, Λίμα με 13 και Απιτς με 12 πόντους. Για τη Σαραγόσα, ξεχώρισαν οι Μπένζινγκ και Ενις με 15 πόντους έκαστος.