Ευρώπη

Ανέτρεψε τη Λίμπουργκ στην τέταρτη περίοδο και μπήκε με το «δεξί» ο ΠΑΟΚ

Με ανατροπή και πολλά σερί στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα 74-70 τη Λίμπουργκ στο Βέλγιο και ξεκίνησε ιδανικά τις προσπάθειες του στο φετινό FIBA Europe Cup.

Με συνολικό 15-0 σερί στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Λίμπουργκ 74-70 στο Βέλγιο για την πρεμιέρα του FIBA Europe Cup και ξεκίνησε με το «δεξί» την προσπάθεια διάκρισης στην πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν στο -10 στη δεύτερη περίοδο και πίσω με διψήφιες διαφορές στην τρίτη, όμως με αρχικό σερί 10-0 και 5-0 στη συνέχεια προηγήθηκαν με +7 κι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων.

Κορυφαίοι για τον Λούκα Καντσελιέρι ήταν οι Κράουζερ με 14, Απσον με 13, Κατσίβελης με 12 και Μπάρτλεϊ, Φόρεστερ με 10 πόντους. Για τους Βέλγους, ξεχώρισαν οι Ντελαλιό με 19, Πέμπερτον με 12 και Βαν Ντερ Χάεγκεν, Χολμς με 11 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-0 με τους Αμερικανούς του, όμως ο Ρέμπερτον βοήθησε για το 6-0 σερί της Λίμπουργκ και το προβάδισμα για τους Βέλγους στην έανρξη της αναμέτρησης. Ο Κράουζερ διατηρούσε το +4 κι ο Ρέινονλτς με τις σωστές επιλογές του μέσα στο βουλγαρικό καλάθι διατηρούσε το +2 με +4 για τους «ασπρόμαυρους». Ο Ρέμπερτον προσπαθούσε μόνος του για τους Βέλγους και μείωσε στο -1 και το τρίποντο του Ντελαλιό ισοφάρισε σε 17-17. Ο Χολμς έφερε το 20-17 στην κακή άμυνα του Λούκα Καντσελιέρι μέσα στο καλάθι της ομάδας του, όμως ο Περσίδης έφερε το 21-21 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Με προσωπικό σερί 5-0, ο Ρέμπερτον έφερε το 26-21 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου κι ένα σερί 7-0 των Βέλγων από την περιφέρεια έφερε το +8 για τους γηπεδούχους. Το τρίποντο του Βαν ντερ Χάεγκεν έφερε το 36-25 για τη Λίμπουργκ στην κακή άμυνα ζώνης του Ιταλού τεχνικού. Παρά τις προσπάθειες του Κατσίβελη, η Λίμπουργκ συνέχισε τα σερί κι έφτασε στο +12, διατηρώντας μια διψήφια διαφορά. Ο Κατσίβελης είχε πάρει «από το χέρι» τον ΠΑΟΚ επιθετικά και με δικό του προσωπικό σερί μείωσε στο 42-35 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίποντο του Λέεμανς έφερε το +10 για τη Λίμπουργκ στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως το προσωπικό σερί 6-0 του Απσον μείωσε σε 46-44 γα τον ΠΑΟΚ. Εκεί, όμως, ένα σερί 7-0 της Λίμπουργκ έφερε το +9 για το γηπεδούχους με τον επιθετικό τους πλουραλισμό. Ο Φόρεστερ ανέλαβε δράση και με τους δικούς πόντους μείωσε σε 53-48, όμως με επιμέρους σκορ 5-1 της Λίμπουργκ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 58-49.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο κι έκανε επιμέρους σκορ 15-4 για να προηγηθεί 64-62 των Βέλγων, αρχικά με ένα 10-0 σερί με τους Αμερικανούς και τον Κατσίβελη και με ένα 5-0 σερί στη συνέχεια. Με νέο σερί 4-0, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +6 την ώρα που η άμυνά του είχε εγκλωβίσει» τα «όπλα» των Βέλγων, ενώ οι παίκτες του Καντσελιέρι είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ. Ο Κατσίβελης έφερε το 62-70 στο ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη κι οι βολές του Ρέινολτς το 66-72, αλλά το 5-0 σερί της Λίμπουργκ και το τρίποντο του Ντελαλιό μείωσε σε 70-72 στα 49’’. Ο Ρέινολντς με δύο βολές έκανε το 70-74 στα 21’’ και το άστοχο τρίποντο του Ντελαλιό στα 11’ έδωσε την πρώτη νίκη στον «δικέφαλο».

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-35, 58-49, 70-74