Μουντομπάσκετ 2023

Σούπερ ανατροπή με Κάιλ Άντερσον για την Κίνα επί της Νέας Ζηλανδίας!

Με σούπερ ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Κίνα επικράτησε 69-68 της Νέας Ζηλανδίας σε φιλική αναμέτρηση στη Γερμανία, κατακτώντας την τρίτη θέση στο τουρνουά DBB SuperCup.

Την τρίτη θέση του τουρνουά DBB SuperCup που διεξάγεται στο Αμβούργο της Γερμανίας κατέκτησε η Κίνα, επικρατώντας με ανατροπή 69-68 της Νέας Ζηλανδίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης!

Η προσεχής αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στη φάση των ομίλων στο Παγκόσμιο Κύπελλο, είχε το πάνω χέρι στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, διατηρώντας μάλιστα ένα προβάδισμα 8 πόντων, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Παρ' όλα αυτά, η Κίνα, με ένα εντυπωσιακό τελευταίο τρίλεπτο, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κάιλ Άντερσον με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον πρώην ΝΒΑερ, Ζου Κι, να προσθέτει 15 πόντους. Για τη Νέα Ζηλανδία ξεχώρισαν οι Κάμερον και Ντιλέινι με 14 πόντους ο κάθε ένας.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 39-31, 54-50, 68-69.