Η Νταρουσάφακα νίκησε την Εφές Αναντολού στο πρώτο ημίχρονο 81-71 εντός έδρας για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας, προκρίθηκε στα ημιτελικά και «προσγείωσε» ανώμαλα την πρωταθλήτρια μετά την εκπληκτική της πορεία σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα.

Οι πρωταθλητές δεν είχαν στη διάθεσή τους τούς τον τραυματία Μίτσιτς, είχαν «λαβωμένο» τον Λάρκιν και είδαν στα τελευταία λεπτά να αποβάλλεται ο Εργκίν Αταμάν για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Η Εφές επέστρεψε στην τελευταία περίοδο (68-68, 37'),όμως ο Μπράουνι με πέντε σερί πόντους έδωσε τη νίκη στην «Ντάτσκα».

Για τους νικητές, ο τελευταίος έφτασε τους 22, ο Χάμιλτον πρόσθεσε 16, ενώ ο Τζόουνς 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Εφές, ο Σιμόν είχε 22 πόντους, ο Μπομπουά 14 και οι Σίνγκλετον- Πλάις από 10.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 38-39, 58-49, 81-71