Διέσυρε τη Σεντ Ετιέν από ημίχρονο η Νις!

Η ομάδα του Φρανκ Χάις ήταν καταιγιστική στο πρώτο μισό του αγώνα και εκμεταλλευόμενη την κάκιστη αμυντική λειτουργία της αντιπάλου της σκόραρε έξι φορές, πριν ολοκληρώσει τον θρίαμβό της με δύο ακόμα τέρματα λίγο πριν το φινάλε, για τον θρίαμβό της με 8-0!

Έτσι, η Νις πανηγύρισε με εμφατικό τρόπο τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ligue 1 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, πριν φιλοξενήσει τη Σοσιεδάδ για την πρεμιέρα της στη League Phase Europa League, ενώ η απογοητευτική Σεντ Ετιέν παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις, με 1 νίκες και 4 ήττες.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τις… άγριες διαθέσεις τους, παίρνοντας το προβάδισμα στο 4’ με αυτογκόλ του Μπατουμπινσικά, ενώ στο 7΄ο Εντομπελέ «έγραψε» το 2-0, ευστοχώντας όντας εντελώς αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι.

Με την άμυνα των φιλοξενούμενων να παραπαίει, η Νις σκόραρε δύο ακόμα φορές μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, για το 4-0. Στο 24’ ο Τσο σκόραρε μετά από εντυπωσιακή ατομική του προσπάθεια και στο 26’ βρήκε δίχτυα και ο Μουκοκό!

Εξαγριωμένος με την εικόνα της ομάδας του, ο προπονητής της Σεντ Ετιέν έκανε τριπλή αλλαγή στο 36’, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, με τον Γκεσάν να πετυχαίνει υπέροχο γκολ στο 36’ και με τον Μουκοκό να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ στο 39’, ολοκληρώνοντας το απίστευτο 6-0 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με τους φίλους των φιλοξενούμενους να αποχωρούν πρόωρα από τις κερκίδες.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο μισό του αγώνα, με τη Νις να αφήνει το πόδι από το γκάζι και με τη Σεντ Ετιέν να έχει αποδεχθεί τη βαριά της ήττα, με τους Ντιοπ (75') και Ροσάριο (86' με πέναλτι) να ολοκληρώνουν τον θρίαμβο των γηπεδούχων!