Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Stoiximan GBL ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 93-75 το Λαύριο εκτός έδρας, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφονται στο ματς με τη Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα (11/10, 21:15).

Οι γηπεδούχοι έβαλαν πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό για τρία δεκάλεπτα, έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης μέχρι τότε το προβάδισμα και φτάνοντας κάποια στιγμή μέχρι και στο +8 (40-48). Παρόλα αυτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν το πόδι στο «γκάζι» και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-11, φτάνοντας στη νίκη χωρίς άγχος στο φινάλε.

Kορυφαίος των νικητών ήταν με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Σάσα Βεζένκοφ, ενώ 16 πόντους είχε ο Φίλιπ Πετρούσεφ. Κομβικός στο τελικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Λούκα Βιλντόσα με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από το Λαύριο, ξεχώρισαν με 13 πόντους οι Σαμ Γκρίφιν και Ταζ Σέρμαν.

Για τον Ολυμπιακό, δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Νίκολα Μιλουτίνοφ, Μουσταφά Φαλ και Κίναν Έβανς, ενώ «κόπηκε» από την εξάδα ξένων ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Πήρε ανάσες ο Τόμας Γουόκαπ, που δεν αγωνίστηκε καθόλου. Ένα «σφίξιμο» αισθάνθηκε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, το οποίο όμως δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τους πρώτους πόντους του αγώνα με τον Βεζένκοφ (0-2), ενώ ο Ουαχάμπ ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους. Το Λαύριο προηγήθηκε με τον Σλέιτερ (4-2), ενώ ο ίδιος σκόραρε και πάλι πριν το γκολ-φάουλ του Μουράτου για το 8-4. Ο Βεζένκοφ μείωσε με δικό του καλάθι και φάουλ (8-7), ενώ ο Βον απάντησε από κοντά για το 10-7. Ο Φουρνιέ ισοφάρισε με πολύ δύσκολο τρίποντο (10-10), πριν ο Βεζένκοφ δώσει προβάδισμα στους Πειραιώτες (10-12). Ο Βον απάντησε με τρίποντο (13-12) και σκόραρε ξανά μετά από ασίστ του Μουράτου (15-12). Ο Ράιτ μείωσε με κάρφωμα (15-14), με τον Τσάμη να βάζει ωραίο γκολ-φάουλ αλλά να χάνει τη βολή (17-14). Ο Ράιτ μείωσε με τον ίδιο τρόπο αλλά ο Σέρμαν του απάντησε με τρίποντο (20-16), ενώ ο Τσάμης στον αιφνιδιασμό έγραψε το 22-16. Η πρώτη περίοδος έληξε 22-19 με Ράιτ και μία βολή Πίτερς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκρίφιν έβαλε τρίποντο και ο Πετρούσεφ απάντησε με δύσκολο σουτ για το 25-21. Ο Ντόρσεϊ έβαλε μία βολή, έχασε την άλλη, πήρε ριμπάουντ και σκόραρε (25-24), πριν απαντήσει με λέι απ ο Γόντικας (27-24). Ο Πίτερς ισοφάρισε με σουτ τριών πόντων (27-27) και ο Σλέιτερ έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι από μέση απόσταση (29-27), πριν ο Πετρούσεφ βάλει μπροστά στον Ολυμπιακό (29-30). Γκρίφιν και Ουαχάμπ απάντησαν για το Λαύριο (34-30), ενώ ο Βιλντόσα σκόραρε για τρεις για το 34-33. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με Πετρούσεφ (36-37), όμως ο Ουαχάμπ το ξανάδωσε στους γηπεδούχους (38-37). Ο Σέρμαν σκόραρε υπό πολύ δύσκολες προϋποθέσεις (40-37) και έβαλε λίγο αργότερα τρίποντο (43-39). Το ημίχρονο έληξε 43-40.

Ο Μουράτος έβαλε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τρίποντο (46-40), ενώ στην επόμενη φάση κέρδισε τρεις βολές έξυπνα και έβαλε τις δύο (48-40). Ο Φουρνιέ σκόραρε και έπειτα δημιούργησε για τον Βεζένκοφ (48-44), πριν ο Μουράτος σκοράρει και πάλι για το 50-44. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τρίποντο του Λαρεντζάκη και γκολ φάουλ του Ράιτ (53-52), πριν ο Ουαχάμπ δώσει μία λύση στους γηπεδούχος (55-52). Ο Βεζένκοφ ήταν μία… ομάδα μόνος του και μείωσε σε 57-56, ενώ ο Σέρμαν έβαλε ένα ακόμη δύσκολο τρίποντο (60-58). Ο Γόντικας έφερε το Λαύριο στο +4 (62-58), όμως ο Γκος αντέδρασε με δύο συνεχόμενα λέι απ στον αιφνιδιασμό (62-62). Μετά από αρκετή ώρα με τις ομάδες να βάζουν μόνο βολές, ο Φουρνιέ σκόραρε λέι απ για το 64-65. Ο Βιλντόσα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με buzzer beater για το 64-69 του Ολυμπιακού.

Στην τελευταία περίοδο, Γόντικας και Πίτερς σκόραραν για το 66-71. Μετά από συνεχόμενα άστοχα τρίποντα των δύο ομάδων, ο Γκρίφιν έβαλε ένα και μείωσε (69-71), με τον Πετρούσεφ να απαντά από κοντά για το 69-73. Ο Σλέιτερς μείωσε αλλά ο Πίτερς απάντησε με τρίποντο για το 71-76. Ο Βιλντόσα έβαλε ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο (71-79) από τη γωνία, ενώ ο Βεζένκοφ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με γκολ φάουλ (71-83). Ο Ολυμπιακός είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ξέφυγε με +18 χάρη σε Βεζένκοφ και Πετρούσεφ (71-89), με το Λαύριο να μην έχει αντίδραση και τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93