Η Εφές ξεπέρασε άμεσα την ήττα από τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα καθώς απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Νταρουσάφακα. Η ομάδα του Αταμάν επικράτησε 95-86 στην παράταση των γηπεδούχων και πανηγύρισε την 7η συνεχόμενη νίκη της στο εγχώριο πρωτάθλημα, όπου βρίσκεται στη 2η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10 πόντους στο ημίχρονο (37-47). Εντούτοις, οι παίκτες του Ερνάκ αντέδρασαν και έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μέρος, ενώ κατάφεραν να στείλουν στην παράταση το ματς (79-79).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες της Εφές είχαν πιο σωστές επιλογές και έφτασαν στη σπουδαία νίκη (86-95). Κορυφαίος για τους νικητές ο Σιμόν (26 πόντοι), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μοερμάν, που σταμάτησε στους 20 πόντους και κατέβασε 13 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάγκλας, που σημείωσε 21 πόντους, αλλά με 5/18 εντός παιδιάς, ενώ βοήθησε αρκετά ο Έβανς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-47, 55-60, 79-79, 86-95 παρ.