Ο ΠΑΟΚ νίκησε με «ανατροπή» 3-1 σετ τη Σασταμάλα στην Πυλαία για την έκτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και πλέον περιμένει τα αποτελέσματα στα Σαμόντ-Σκρα Μπελχάτοφ και Μπερλίν-Γιαστρζέμπσκι, θέλοντας ήττες των Γάλλων ή των Γερμανών αντίστοιχα.

Η Σασταμάλα αιφνιδίασε και προηγήθηκε, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν στην επίθεση και έφτασε στην τελική επικράτηση επί των αδιάφορων Σκανδιναβών.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε αγχωμένος στο ξεκίνημα απέναντι στη Σασταμάλα, που έπαιζε πιο ελεύθερα. Οι αλλαγές του Ρίτσι με την είσοδο του Σαφράνοβιτς στη θέση του Γκιόν από το δεύτερο σετ, αλλά και του Τερζή στη θέση του βασικού πασαδόρου από το τρίτο σετ, άλλαξαν το ρυθμό του αγώνα και, παρότι ο «Δικέφαλος» βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα τόσο του τρίτου και του τέταρτου σετ, βρήκε τον τρόπο για την «ανατροπή».

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-20, 25-20

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 21π. (16/31 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 36% υπ., 18% αρ.), Ουτσίκοφ 20 (19/41, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/9, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1), Γκιον 2 (2/5, 88% υπ., 38% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. 48% υπ., 30% αρ.), Τερζής, Στίγγας 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 47% υπ., 26% αρ.)

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σιβούλα 17 (15/39επ., 2 άσσοι), Κάρμοντι 2 (1/1, 1 μπλοκ), Καούρτο 10 (6/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σάντμπεργκ 10 (10/23), Εσκο 5 (3/3, 2 μπλοκ), Κουνάρι 15 (13/31, 2 άσσοι) / Ρινγκσέις (λ. - 60%υπ., 33% αρ.), Βεσάνεν, Γκουίμερ 3 (2/4, 1 μπλοκ), Λεχτιμάκι

O Ντανιέλε Ρίτσι είπε πως: «Είμαι ευτυχής, γιατί ήταν ένας δύσκολος αγώνας και μια πιεστική κατάσταση, καθώς έπρεπε να νικήσουμε. Δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά, αλλά καταφέραμε να νικήσουμε και είμαστε ικανοποιημένοι».

Ο Σάμι Κούρτιλα είπε πως: «Είμαι απογοητευμένος που χάσαμε απόψε. Στα δύο πρώτα σετ, υπήρχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά στα επόμενα δύο σετ χάσαμε πάρα πολλά σημεία στην ίδια περιστροφή και τον αγώνα. Φυσικά, δεν είναι εύκολο να κερδίσεις ένα ματς σε αυτό το επίπεδο. Είδαμε πόσο δύσκολο μπορεί να είναι.

Η συμμετοχή στο Champions League ήταν ένα μεγάλο μάθημα για εμάς, είμαστε στην αρχή της διαδρομής και ελπίζω ότι δεν θα είναι η μοναδική ευκαιρία για εμάς. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε μέρος αυτής της διοργάνωσης και τα επόμενα χρόνια».

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.