Europa League

Live:Ρόμα-Παναθηναϊκός 2-3

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός προηγείται 3-2 της Ρόμα στον επαναληπτικό αγώνα για τη φάση των "32" του Europa League. Mε γκολ-πέναλτι του Σισέ στο 40', άπιαστο σουτ του Νίνη στο 43' και νέο γκολ του Γάλλου στις καθυστερήσεις ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 με γκολ του Ρίισε από χτύπημα φάουλ στο 11'. Στο 66' ο Ντε Ρόσι το δεύτερο γκολ των Ιταλών. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr όσα συμβαίνουν στον αγώνα.

90'+3'ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ. O συγκλονιστικός, Παναθηναϊκός προκρίνεται στους "16" του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σάλτσμπουργκ-Σταντάρ Λιέγης.

90'+2 ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΟ Χριστοδουλόπουλος περνάει στη θέση του Σισέ, ο οποίος πηγαίνει στον πάγκο χαμογελαστός.

90'+1ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Κώστας Κατσουράνης δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα. (Είχε συμπληρώσει κάρτες, έτσι κι αλλιώς). Χάνει τον επόμενο αγώνα.

90'ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ

90'Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αντιστέκονται πολύ καλά. Την ίδια στιγμή οι ποδοσφαιριστές της Ρόμα δείχνουν απογοητευμένοι.

88'Οι οπαδοί της Ρόμα αποχωρούν από τις κερκίδες του γηπέδου.

87'ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΟ Σεμπαστιάν Λέτο περνάει στη θέση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

86'Το παιχνίδι είχε διακοπεί για λίγα λεπτά. Ο Σαριέγκι ήταν στο έδαφος μετά από ένα πρόβλημα στη γάμπα.

85'Ο Σεμπαστιάν Λέτο αρχίζει το ζέσταμα.

83'Μαχητικοί οι παίκτες του Παναθηναϊκού καλύπτουν τους χώρους. Ο Σισέ γυρνάει και πίσω από την μεσαία γραμμή για να βοηθήσει.

80'Ο Τζόρβας διώχνει σε πλάγια σέντρα-σουτ του Μενές. Στη συνέχεια ο Σαριέγκι διώχνει σε κοντινό σουτ.

78'Ο Νίκος Νιόπλιας έδωσε εντολή στον Μπιέρσμιρ να κάνει ζέσταμα αλλά και στον Ρουκάβινα.

75'Ο Παναθηναϊκός παραμένει "κλεισμένος" στο μισό γήπεδο και προσπαθεί να αναχαιτίσει τις επιθέσεις της Ρόμα

72' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζιλμπέρτο αντί του Νίνη.

68' Διπλό δοκάρι για τον Παναθηναϊκό σε σουτ του Κατσουράνη (στο οριζόντιο) και Σαλπιγγίδη στο αριστερό!

67' Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Μενέζ μπαίνει αντί του Τσέρτσι.

66' ΓΚΟΛ 2-3 ΜΕΙΩΝΕΙ Η ΡΟΜΑ. Ο Ντε Ρόσι εκμεταλλεύεται απόκρουση του Τζόρβα και σκοράρει.

65' Μετά από κόρνερ, ο Τσέρτσι σουτάρει και στη γραμμή διώχνει ο Βύντρα.

Μετά την πίεση που δέχτηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι καθώς συμπληρώνουμε μία ώρα αγώνα.

51' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Τσέρτσι και πάλι ο Τζόρβας μπλοκάρει.

50' Ο Τζόρβας προλαβαίνει με έξοδο τον Βούτσινιτς που έμπαινε από τα δεξιά και με διπλά προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόμα. Ο Ντε Ρόσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από τα αριστερά, έβγαλε στον Τσέρτσι ο οποίος σούταρε, αλλά ο Τζόρβας αποκρούει.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους, με μια αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Μπαπτίστα μπαίνει αντί του Μπρίγκι.

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45'+1' ΓΚΟΛ 3-1 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Φοβερή κάθετη μπαλιά του Νίνη στον Σισέ που βγαίνει από τα δεξιά, περνάει τον Ντόνι και από πλάγια θέση σκοράρει ξανά.

45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

43' ΓΚΟΛ 2-1 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Προσωπική ενέργεια του Νίνη και άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα στα δίχτυα και οι "πράσινοι" μπροστά στο σκορ.

40' ΓΚΟΛ 1-1 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Ο Σισέ είναι εύστοχος από το σημείο του πέναλτι.

39' Πέναλτι κερδίζει ο Παναθηναϊκός σε προσπάθεια του Νίνη.

38' Καλή στιγμή για τη Ρόμα και πάλι από χτύπημα φάουλ του Ρίισε, η μπάλα περνάει άουτ.

37' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Μαρίνος.

27' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Κατσουράνης.

24' Μακρινό σουτ του Σιμάο, έξω από την περιοχή μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ντόνι.

23' Δυνατό σουτ του Ταντέι από μακριά,η μπάλα θα περάσει άουτ.

Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα μετά το γκολ των Ρωμαίων, καθώς φτάνουμε στο 20'.

11' ΓΚΟΛ 1-0 ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΜΑ! Ο Ρίισε εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στον Μαρίνο, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα.

9' Προσωπική ενέργεια του Μίρκο Βούτσινιτς και σουτ από το ύψος της περιοχής, αποκρούει ο Τζόρβας στην πρώτη καλή στιγμή για τη Ρόμα.

4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης κάνει βαθιά μπαλιά στην καρδιά της περιοχής και ο Σισέ ανάμεσα από δύο αμυντικούς με προβολή στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

1' Έναρξη του παιχνιδιού, στη σέντρα η Ρόμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΡΟΜΑ: Ντόνι, Ζουάν, Μεξές, Ρίισε, Κασέτι, Μπρίγκι (46' Μπαπτίστα), Ταντέι, Ντε Ρόσι, Περότα, Τσέρτσι (67' Τσέρτσι), Βούτσινιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Σιμάο, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης, Νίνης (72' Ζιλμπέρτο), Σισέ.

Διαιτητής: Μπρούνο Παϊσάο. Βοηθοί: Τιάγκο Τρίγκο, Ζοσέ Ραμάλιο, Ζοάο Φερέιρα, Μπρούνο Εστέβες (Πορτογαλία).