Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Στην 37η θέση ο Στεφανόπουλος

Μακριά από το προσωπικό του ρεκόρ, αλλά και τον καλύτερο φετινό του χρόνο έμεινε ο Κώστας Στεφανόπουλος στα 50.000 μέτρα βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 37η θέση με χρόνο 4:07.53, τη στιγμή που το ατομικό του ρεκόρ είναι 4:03.42 και η καλύτερη φετινή επίδοση 4:05:24 από τον περασμένο Μάιο στο Τσεμποκσάρι της Ρωσίας.

Ο Ιταλός Αλεξ Σβάτσερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τερματίζοντας 3:37.09 που είναι νέο ολυμπιακό ρεκόρ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Τζάρεντ Τάλεντ με νέο ατομικό ρεκόρ 3:39.27 και το χάλκινο ο Ρώσος παγκόσμιος ρέκορντμαν Ντένις Νιζεγκορόντοφ με 3:40.14. H κατάταξη:

1. Αλεξ Σβάτσερ (Ιταλία) 3:37:09 (Ολυμπιακό ρεκόρ)
2. Τζάρεντ Τάλεντ (Αυστραλία) 3:39:27 (ατομικό ρεκόρ)