Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Έμεινε 41ος ο Αλυφαντής στα 200μ. πρόσθιο

Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Ρωμανός Αλυφαντής στην τρίτη προκριματική σειρά των 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.:16,04. Η επίδοση αυτή είναι περίπου 1,5 δευτερόλεπτο μεγαλύτερη από το πανελλήνιο ρεκόρ του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος το περασμένο καλοκαίρι είχε σημειώσει χρόνο 2:14,57. Στη γενική κατάταξη ο αθλητής του Παναθηναϊκού ήταν 41ος και όπως είναι φυσικό αποκλείστηκε. Ταχύτερος των προκριματικών ήταν ο Ούγγρος Ντανιέλ Γκιούρτα, ο οποίος με 2:08.68 πέτυχε ρεκόρ Αγώνων. Ρεκόρ Αφρικής σημείωσε ο Νοτιοαφρικανός Γουίλιαμ Ντάιρινγκ με 2:10.39, ενώ εκτός ημιτελικών (17ος) έμεινε ο «ασημένιος» Ολυμπιονίκης των 100μ., Νορβηγός Αλεξάντερ Ντάλε Οεν.

«Από την επίδοσή μου δεν ήμουν ευχαριστημένος. Δεν με βοήθησε το γεγονός πως ήμουν στον όγδοο διάδρομο, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τη γενικότερη παρουσία μου. Θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο την επόμενη φορά», δήλωσε ο Αλυφαντής.