Βόλεϊ

Σαρωτικός Παναθηναϊκός στο φινάλε

Επιβλητική νίκη με 3-0 σετ πήρε ο Παναθηναϊκός επί του Μαρκόπουλου και εκμεταλλεύτηκε άψογα την ήττα του Άρη, που ανέβασε τις πράσινες στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Άνετη νίκη με 3-0 σετ πήρε ο Παναθηναϊκός επί του Μαρκόπουλου και ολοκλήρωσε στην δεύτερη θέση τον πρώτο γύρο της Α1 βόλεϊ γυναικών, εκμεταλλευόμενος την ήττα του Άρη απ’ τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινες δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία στα δύο πρώτα σετ, με το Μαρκόπουλο να ανεβάζει την απόδοσή του στο τρίτο σετ, όμως δεν κατάφερε να αλλάξει την ροή του αγώνα.

Τα σετ: 09-25, 11-25, 23-25

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 4 (4/10 επ.), Νιοκολογιάννη 2 (2/16 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ), Βάσκεζ 3 (3/4 επ.), Λιάγκη 1 (0/10 επ., 1 άσο), Αλεξάκου 6 (4/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κοκκίου -λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Τσιάκουλα 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 4 (4/14 επ.), Μολδοβανίδη, Βαρουδάκη 8 (8/19 επ., 56% υπ. - 44% άριστες).

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Νομικού 9 (7/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 1 (1 άσο), Καββαδία 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 17 (12/26 επ., 5 μπλοκ, 60% υπ. - 60% άριστες), Τσίμα 14 (10/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 35% άριστες), Φίλντ 9 (5/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αγγελοπούλου.

Πρώτη νίκη εκτός για Αίαντα

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου στη Λάρισα, όπου επιβλήθηκε 3-1 του Φιλαθλητικού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν το πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους και έφεραν το ματς τούμπα, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα για την μάχη της σωτηρίας.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 14-25, 19-25

Φιλαθλητικός (Πράππας) Τουσιούδη, Χατζηελευθερίου, Τζούριτς, Μαυροπάνου, Υφαντή, Μπαζιάνα, Αναγνωστοπούλου -λ / Γκαμζάρη, Μπουρλή, Ντουλμπέρη, Παπαγιάννη

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου, Χρηστινίδου, Ναϊντένοβα, Φαμπιάν, Ανδρονικίδου, Στεφανίδου, Γεωργιάδου -λ /Ξανθοπούλου, Τζιαρλή, Γλυκίδου, Τοσουνίδου.