Βόλεϊ

Προβάδισμα πρόκρισης για Παναθηναϊκό, όλα θα κριθούν στη Σύρο!

Σε ένα εντυπωσιακό ματς που τα είχε όλα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον Φοίνικα στο Μαρούσι και πλέον η πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ όπου περιμένει ο ΠΑΟΚ, θα κριθεί την Πέμπτη στη Σύρο.

Μετά από 2,5 ώρες συναρπαστικού αγώνα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»!

Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους την φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και με κορυφαίους τους Βαν Ντε Ντρις, Ρανγκέλ και Πρωτοψάλτη πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ, που τους δίνει μικρό πλεονέκτημα για το εισιτήριο του τελικού της διοργάνωσης.

Ο επαναληπτικός στην Ερμούπολη της Σύρου θα γίνει την Πέμπτη 5 Μαΐου στις 19.15. Ο Παναθηναϊκός για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Οι Συριανοί χρειάζονται για την απευθείας πρόκριση νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ σε περίπτωση νίκης τους με 3-2 σετ τότε ο νικητής θα κριθεί στο χρυσό σετ.