Βόλεϊ

Παναγιά μου ένας Τζούριτς!

Αρχηγική εμφάνιση από τον 27χρονο διαγώνιο με 38 πόντους, (58% αποτελεσματικότητα) που οδήγησε την Εθνική σε νίκη 3-2 επί της Ουκρανίας

Αποστολή στην Κοζάνη
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Μεγάλο βήμα για την κατάληψη της 2ης θέσης στον 3ο προκριματικό όμιλο του Eurovolley 2017 που οδηγεί στα μπαράζ, σημείωσε η Εθνική Ανδρών που επικράτησε 3-2 σετ (25-19, 29-27, 24-26, 23-25, 15-11) της Ουκρανίας.

Μπροστά σε 2.500 θεατές στην Λευκόβρυση Κοζάνης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ευτύχησε να έχει σε τρομερή ημέρα τον Δημήτρη Τζούριτς που τα είχε όλα. Εξαιρετική αγωνιστικότητα, αστείρευτο πάθος και τσαμπουκά, τελειώνοντας το ματς 38 πόντους, οι 8 εξ αυτών στο ται μπρέικ.

Ο 27χρονος είχε 58% αποτελεσματικότητα, 8 μπλοκ και έναν άσο, δείχνοντας ότι στην καλή του ημέρα η Εθνική είναι σχεδόν άτρωτη.

Η Ελλάδα πλέον πηγαίνει με 5 πόντους στο δεύτερο τουρνουά που θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στην Αμβέρσα, έχοντας το πλεονέκτημα κόντρα στους Ουκρανούς.

Πάντως η Εθνική θα μπορούσε να είχε κερδίσει το ματς με «καθαρό» σκορ 3-0, όντας μπροστά με 2-0 σετ 18-13 και 19-15 στο 3ο σετ, αλλά χαλάρωσε επικίνδυνα, δίνοντας την ευκαιρία στους Ουκρανούς να πάρουν το σετ και στην συνέχεια να φτάσουν και στο 2-2.

inner

1o σετ: Η Εθνική προηγήθηκε 4-3, αλλά οι Ουκρανοί με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά στο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-4, έχοντας δύο μπλοκ και δύο άσους με τον Ζιλίνσκι στο σερβίς. Με επίθεση και άσο του Πετρέα η Ελλάδα μείωσε σε 8-6, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι με +3 (9-6), αλλά οι Κουμεντάκης και Ανδρεάδης (μπλοκ) έκαναν το σκορ 9-8. Με δύο πόντους του Ιερετσένκο το σκορ έγινε 11-8 για να μειώσει ο Τζούριτς σε 11-9. Οι Ουκρανοί διατήρησαν στην συνέχεια προβάδισμα τριών πόντων (13-10, 14-11), ενώ κατάφεραν να φτάσουν και στο +4 (16-12) με μπλοκ του Σόρκιν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Με τρεις επιθέσεις και ένα μπλοκ του Τζούριτς, ένα λάθος των Ουκρανών και άσο του Στιβαχτή, η Ελλάδα μείωσε πέρασε μπροστά 19-17 με σερί 6-0 (από 17-13). Με μπλοκ του Φράγκου και άσο του Ανδρεάδη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε με τρεις (19-22). Με τον εκπληκτικό Τζούριτς να πιάνει άλλο ένα μπλοκ και τον Πετρέα να τον μιμείται δις η κατάκτηση του σετ ήρθε με πανηγυρικό τρόπο (19-25). Το επιμέρους σκορ της Εθνικής ήταν συνολικά 12-2!

2ο σετ: Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις ομάδες να συμβαδίζουν, αλλά οι Ουκρανοί με σερί 4-0 μετέτρεψαν το 3-4 σε 7-4 και έφτασαν με 8-5 στο τεχνικό ταιμ άουτ. Με τον ασταμάτητο Τζούριτς η Εθνική γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά (10-11). Με άσο του Τούπτσι στον Στεφάνου οι Ουκρανοί έκαναν το 13-12, αλλά η Ελλάδα και πάλι με τον αρχηγό της έφερε το ματς στα ίσια και προηγήθηκε (15-16) με άσο του Πετρέα στον δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Με σερί 3-0 οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 18-16, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν 22-20. Με Φράγκο και Τζούριτς η Εθνική ισοφάρισε 22-22, ενώ με άσσο του Φράγκου πέρασε μπροστά (22-23). Η Ουκρανία έκανε την ανατροπή και έφτασε πρώτη σε σετ μπολ (24-23) με την Εθνική να ισοφαρίζει μετά από χαμένο σερβίς. Ο Ιερετσένκο έκανε το 25-24 και ο Τζούριτς με τρομερή επίθεση έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (25-25). Με άσο του Στιβαχτή η Ελλάδα έφτασε στο 1ο της σετ μπολ (25-26) με τον Τεριομένκο να ισοφαρίσει με πρώτο χρόνο (26-26). Στην επόμενη φάση ο Κουμεντάκης έκανε το 27-26, αλλά ίδιος πέταξε άουτ το σερβίς για το 27-27. Ο Φράγκος με ψηλό χτύπημα πήρε το μπλοκ άουτ για το 3ο σετ μπολ που ήταν και το τυχερό, αφού ο Ζιλίνσκι έστειλε την μπάλα άουτ από πρώτο χρόνο για 27-29 και το 2-0!

inner

3ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα και τον Κουμεντάκη να παίρνει την επίθεση η Εθνική ξεκίνησε δυνατά (2-4) το σετ. Η Ουκρανία ισοφάρισε 7-7, αλλά η Ελλάδα πήγε πρώτη (7-8) στο τεχνικό ταιμ άουτ. Με Φράγκο και μπλοκ Τζούριτς, Πετρέα η «γαλανόλευκη» ξέφυγε με +4 (8-12) και λίγο αργότερα με επίθεση Πετρέα και άουτ Ιερετσένκο το σκορ έγινε 11-15. Με τον Τζούριτς να βγάζει… φωτιές η Εθνική έφτασε στο 12-16 (δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ), ενώ με άσο του Στιβαχτή (3ο στο ματς) διεύρυνε την διαφορά στο +5 (13-18). Οι Ουκρανοί δεν το έβαλαν κάτω και με σερί 3-0, μείωσαν σε 18-19, ωστόσο ο Ανδρέαδης με μπλοκ επανέφερε την διαφορά (18-20). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (20-20), αλλά και πάλι ο Τζούριτς είχε την λύση (20-21). Η Εθνική κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-23 με τους Ουκρανούς να απαντούν (24-23) και να φτάσουν σε σετ μπολ με άουτ του Κουμεντάκη. Ο Τζούριτς εκτέλεσε και πάλι για το 24-24 με τον Τεριομένκο να κάνει το 25-24 με πρώτο χρόνο και ο Σόρκιν να παίρνει το μπλοκ άουτ για το 26-24 και το 2-1 στα σετ.

4ο σετ: Η Ελλάδα πήγε πρώτη στο τεχνικό ταιμ άουτ (7-8), ενώ στην συνέχεια με μπλοκ του Τζούριτς έφτασε στο 9-12. Με φιλέ των Ουκρανών η Εθνική ξέφυγε με 4 πόντους (10-14) και έφτασε πρώτη και στο δεύτερο σετ μπολ (13-16). Με δύο άσους του Μπογκατίροφ η Ουκρανία ισοφάρισε 16-16 με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει την θέση του Κουμεντάκη, στην επόμενη φάση ο Ιερετσένκο σταμάτησε με μπλοκ τον Τζούριτς για το 17-16 και ο ίδιος παίκτης με επίθεση έδωσε προβάδισμα 18-17 με σερί 5-0! Ένα λάθος των Ουκρανών και το μπλοκ του Πρωτοψάλτη έφεραν το ματς στα ίσια (18-18), αλλά οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 4-0 μπλοκ πάνω στον Τζούριτς και άσο του Τούπτκσι έκαναν το 23-19! Με τρομερό πόντο του Φράγκου και αντεπίθεση στο φινάλε, η Εθνική μείωσε σε 24-23, αλλά ο Σόρκιν τελείωσε το σετ (25-23) για το 2-2.

5ο σετ: 1-0 υπέρβαση Στιβαχτή, 1-1 σερβίς φιλέ Τεριομένκο, 1-2 μπλοκ Τζούριτς σε Ιερετσένκο, 2-2 επίθεση Ζιλίνσκι, 2-3 φιλέ Ιερετσένκο, 3-3 επίθεση Ιερετσένκο, 3-4 Πετρέας πρώτος χρόνος, 3-5 άσος Τζούριτς, 3-6 λάθος Ιερετσένκο, 4-6 πρώτος χρόνος Ζιλίνσκι, 4-7 σερβίς στο φιλέ Ζιλίνσκι, 5-7 πάτησε γραμμή στο σερβίς ο Φράγκος, 5-8 μπλοκ άουτ Πρωτοψάλτη, 6-8 Τεριομένκο πρώτος χρόνος, 6-9 μπλοκ άουτ Τζούριτς, 6-10 επίθεση Τζούριτς, 6-11 μπλοκ Τζούριτς στον Τούπτσι, 7-11 πρώτος χρόνος Τεριομένκο, 7-12 άουτ σερβίς Τεριομένκο, 8-12 μπλοκ άουτ Ιερετσένκο, 8-13 μπλοκ άουτ Τζούριτς, 9-13 πρώτος χρόνος Ζιλίνσκι, 10-13 επίθεση Σόρκιν, 10-14 μπλοκ άουτ Τζούριτς, 11-14 άουτ σερβίς Τζούριτς, 11-15 επίθεση Τζούριτς και 3-2 σετ η Ελλάδα!