Βόλεϊ

Ο «αυτοκράτορας» της Θράκης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θράκης στη Volley League, επικρατώντας με 3-2 σετ στο «θρίλερ» της Ορεστιάδας στο «Νίκος Σαμαράς», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 στο τάι μπρέικ στο θρακιώτικο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League και ανέβηκε βαθμολογικά, αφού βρέθηκε στο -1 από την αντίπαλό του, στην προσπάθεια αμφοτέρων για την είσοδο στην πρώτη οκτάδα.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στα σκορ στα σετ και στους πόντους και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Εθνικός σημείωσε την τέταρτη νίκη του και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ισόβαθμος με τον Άρη.

Η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 1-0 σετ, «γύρισε» το πέμπτο σετ, ενώ έχανε και με 5-3, αλλά τελικά γνώρισε την έβδομη ήττα της στον πρώτο γύρο.

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-16
2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 24-26
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20
5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 18-20

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20 σε 124΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ - 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγκιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ - 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

Ο Αλέξανδρος Χήρας μίλησε για τον αγώνα, αλλά και για την πρόταση γάμου που έκανε στην αγαπημένη του, Χριστίνα, στο μέσον του δεύτερου σετ: «Αποφάσισα να κάνω την πρόταση γάμου εδώ στο γήπεδο για να μη μου αρνηθεί...», είπε με χιούμορ και πρόσθεσε: «Ήθελα να το κάνω εδώ και καιρό και επέλεξα τη σημερινή ημέρα. Είναι μεγάλη στιγμή και για μένα και για εκείνη».

Για τον αγώνα, είπε πως: "Συγχαρητήρια στον Εθνικό για τη νίκη, αλλά και στην ομάδα μου για την προσπάθεια. Έτσι όπως χάσαμε, μας "πονάει" περισσότερο. Κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία. Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το τρίτο σετ, όπου είχαμε προβάδισμα με 3 πόντους και να πάρουμε τη νίκη νωρίτερα".

Ο Πλάμεν Κριστόφ είπε πως: «Θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη και τους δύο βαθμούς, αλλά δεν τα καταφέραμε. Μετά τον αγώνα με τον Φοίνικα και τη δύσκολη επιστροφή, χάσαμε πολύ ενέργεια. Ο Εθνικός έπαιξε καλά, εμείς κάναμε λάθη και μείναμε από ενέργεια. Οι διαιτητές έκαναν πολλά λάθη. Και στη Σύρο και σήμερα εδώ, έκαναν εις βάρος μας πολλά λάθη. Εμείς δουλεύουμε στο γήπεδο για να διεκδικούμε τους βαθμούς και όχι για να τους χάνουμε από τη διαιτησία».

Ο Σάκης Μουστακίδης είπε πως: «Ήταν μία διαφήμιση για το βόλεϊ. Συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων.Φεύγω χαρούμενος που πήραμε τους δύο βαθμούς. Θα ήταν αδικία να μη νικήσουμε. Παίξαμε αρκετά καλά, με εξαίρεση το πρώτο σετ. Θα μπορούσαμε να νικήσουμε το ματς και με 3-1 σετ.

Δεν θέλω να είμαστε πλεονέκτες, κρατάμε τη νίκη και προχωράμε. Έγιναν λάθη από τους διαιτητές στο πέμπτο σετ, δύο εις βάρος μας και ένα υπέρ μας. Εύχομαι χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο και να έχουμε ένα καλύτερο 2016».

Ο Σταύρος Κασαμπαλής είπε πως: «Κάναμε μία καλή νίκη, αλλά έγιναν πολλά λάθη από τους διαιτητές. Έχουμε πολλές δυνατότητες σαν ομάδα και στο δεύτερο γύρο θα πάμε καλύτερα. Εύχομαι καλές γιορτές και υγεία σε όλους».